Dlaczego warto robić pomiary akustyczne?

Dlaczego warto robić pomiary akustyczne?

Każdy, kto decyduje się na zakup sprzętu audio, oczekuje, że sprosta on jego najwyższym wymaganiom co do jakości dźwięku. Tymczasem bardzo wiele zależy od konkretnego pomieszczenia, w którym będzie ustawiony sprzęt. Niestety, pomieszczenia, w których montowane są systemy audio, bardzo rzadko charakteryzują się odpowiednimi parametrami akustycznymi, które zagwarantowałyby doskonałą zrozumiałość mowy oraz prawidłowe odtwarzanie muzyki i soundtracków filmowych. Dlatego przed zainstalowaniem sprzętu, warto dokonać pomiarów akustycznych.

Co mierzą pomiary akustyczne?

"Przeprowadzenie pomiarów akustycznych pozwala na sprawdzenie założeń teoretycznych i umożliwia prawidłowe zaplanowanie adaptacji akustycznej" - instalacje.nautilus.net.pl.

Aby stwierdzić, że pomieszczenie jest prawidłowe pod względem akustyki, należy wykazać, że charakteryzuje się ono równo rozłożonymi rezonansami własnymi, liniową charakterystyką częstotliwości i jak najmniejszym pogłosem. W związku z tym, konieczne jest zmierzenie kilku różnych parametrów.

  • Pomiar izolacyjności akustycznej – to badanie, które jest zazwyczaj przeprowadzane podczas lub zaraz po odbiorze nowego lokalu. Jeśli w nowym mieszkaniu słychać bardzo donośnie każdy krok i każde słowo sąsiada z góry, to istnieją duże szanse na to, że normy dotyczące izolacyjności na dźwięki powietrzne lub uderzeniowe w tym budynku nie są spełnione. Badanie izolacyjności akustycznej powinno być wykonane również w przypadku projektowania lokali usługowych w pobliżu innych lokali, a w szczególności, gdy tymi lokalami będzie np. studio nagraniowe, czy kino. Ważne wtedy jest nie tylko zachowanie odpowiedniego poziomu dźwięku w lokalach znajdujących się obok, ale także zapewnienie odpowiedniego poziomu tła wewnątrz tych pomieszczeń.
  • Pomiar czasu pogłosu  - który jest mierzony szczególnie w pomieszczeniach o większej kubaturze i który określa czas po jakim nastąpi spadek szumu o dużej głośności o określoną ilość decybeli po wyłączeniu tego sygnału. Innymi słowy, określa on z jakim opóźnieniem pomieszczenie zareaguje na wyłączenie dźwięku. Czas pogłosu jest jednym z najbardziej uniwersalnych parametrów akustycznych. Określa on, jak długo dźwięk w pomieszczeniu będzie zanikał  po wyłączeniu źródła dźwięku. Czas pogłosu, nawet w niektórych domach jednorodzinnych, potrafi sięgać 2.0 s. Dlatego też, do poprawnego zaadaptowania dużego pomieszczenia, pomiar czasu pogłosu może okazać się konieczny.
  • Charakterystyka częstotliwościowa – badanie, które przedstawia dokładny rozkład rezonansów własnych pomieszczani w zakresie basu, a także częstotliwości pogłosowych dla zakresu średnich i wysokich tonów.
  • Charakterystyka impulsowa – pomiar, który pozwala na dopasowanie optymalnego miejsca odsłuchu, biorąc pod uwagę zniekształcenia fazowe krzywej wzorcowej.

Pomiary akustyczne

Wynik pomiarów akustycznych przed adaptacją pomieszczenia. Fot. https://instalacje.nautilus.net.pl/uslugi/pomiary/

Czy warto dokonać pomiarów akustycznych?

Przeprowadzenie pomiarów akustycznych pozwala na prawidłowe zaplanowanie adaptacji akustycznej. Dzięki nimi, możemy wykorzystać możliwości akustyczne pomieszczenia w maksymalny sposób i cieszyć się najlepszą jakością dźwięku. Badanie akustyczne nie zawsze jest konieczne do poprawnego wykonania adaptacji, bądź izolacji akustycznej. Istnieją jednak takie sytuacje, gdy to właśnie pomiar akustyczny pozwoli na uzyskanie informacji o tym, czy dane normy są spełnione i co należy zrobić, jeżeli tak nie jest. Często, gdy klient jest niezadowolony z efektów akustycznych danego sprzętu, doszukuje się winy w zakupionym urządzeniu. Szukając rozwiązania, dokupuje dodatkowe produkty, takie jak podstawki pod kolumny lub nowe przewody. Czasami decyduje się nawet na zakup innego sprzętu audio. To jednak w niczym nie pomoże, jeżeli winę ponoszą możliwości akustyczne danego pomieszczenia.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.