Jak stworzyć "las w słoiku"?

Jak stworzyć "las w słoiku"?

„Las w słoiku” może być z powodzeniem uznawany za dekoracyjną rewelację tego sezonu. Nie może być jednak inaczej, skoro mamy do czynienia z żywymi, zielonymi roślinami, które zostały zamknięte w przezroczystym słoiku, a więc z rozwiązaniem wyjątkowo efektownym. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że takie rozwiązanie wcale nie wymaga od nas dużego zaangażowania, a już z całą pewnością jest znacznie mniej wymagające niż wiele wykorzystywanych przez nas roślin doniczkowych.

To nie tylko ciekawy wygląd, ale i sposób na niebanalną ozdobę. Co ważniejsze, taki las zamknięty w szkle można przygotować samodzielnie. Dzięki naszej instrukcji z zadania tego będą w stanie wywiązać się nawet osoby, które obawiają się, że nie mają przesadnych zdolności manualnych. Oczywiście, w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w zamykany słoik, choć przyda się również ziemia uniwersalna, keramzyt ogrodniczy, wybrane przez nas rośliny oraz elementy o charakterze dekoracyjnym. Wielkość słoika nie jest z góry określona, powinna jednak odpowiadać liczbie roślin, jakie mają się w nim znaleźć.

Najczęściej wykorzystuje się w tym celu słoiki litrowe, choć te o pojemności dwóch litrów również powinny spełniać swoje zadanie. Na rynku można dziś znaleźć naczynia przeznaczone specjalnie w tym celu, jeśli jednak zdecydujemy się na wykorzystanie klasycznego słoika, z pewnością również nie będziemy mieli podstaw do tego, aby narzekać na efekt końcowy. Określenie „keramzyt ogrodniczy” może być dla wielu z nas bardziej zagadkowe, warto więc wyjaśnić, że mowa tu o granulkach, które zwykle stosuje się jako drenaż lub materiał spulchniający lub ściółkowy.

las w domu

Oczywiście, również w tym przypadku można stosować zamienniki, wśród których najlepiej sprawdzają się drobne kamyczki. „Las w słoiku” może być tworzony z wykorzystaniem zróżnicowanych roślin, najczęściej mamy jednak do czynienia z mchem, paprocią, bluszczem oraz trzykrotkami. Dobrym pomysłem może być też użycie roślin niekwitnących oraz kamyczków na tyle ładnych, że można je wyeksponować w słoiku. Rośliny, które mają trafić do naszego słoika najlepiej kupić w dobrej kwiaciarni, choć pomocny może okazać się także sklep ogrodniczy. Nie warto udawać się po nie do lasu, zarówno rozkopywanie ściółki, jak i niszczenie runa leśnego jest bowiem zabronione.

Pod ochroną jest też wiele gatunków paproci, która rośnie dziko. Pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować, jest wsypanie do słoika keramzytu ogrodniczego. Potem można dodać ziemię uniwersalną, a w nią wsadzić wybrane przez nas rośliny. Po podlaniu tak utworzonej kompozycji możemy przystąpić do ułożenia elementów o dekoracyjnym charakterze. Już po umieszczeniu wszystkich elementów w słoiku konieczne staje się jego szczelne zamknięcie. Pozwoli to na stworzenie obiegu zamkniętego, same rośliny zaś będą miały dostęp do tego wszystkiego, co jest im niezbędne do sprawnego funkcjonowania. Woda w takim układzie paruje i skrapla się, nasze zadanie zaś ogranicza się do obserwowania, jak przebiega leśne życie zamknięte w niewielkim słoiku.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.