Pomysły na oświetlenie schodów i klatki schodowej

Pomysły na oświetlenie schodów i klatki schodowej

Choć zwykle wykorzystujemy w tym celu lampy sufitowe, nie można nie zgodzić się z tym, że nie zawsze sprawdzają się one najlepiej wówczas, gdy zależy nam na oświetleniu schodów oraz klatki schodowej. Jeśli ma ona zapewnić dostateczne oświetlenie, musi być przecież umieszczona odpowiednio nisko. Warto zatem zapoznać się z tymi źródłami światła, które są nie tylko wygodniejsze w użyciu, ale i skuteczniejsze. Oczywiście, wiele zależy od tego, jak zlokalizowane są schody, które zamierzamy doświetlić. Jeśli więc łączą się one z salonem lub jadalnią, właśnie te pomieszczenia powinny nadawać ton, gdy chodzi o oświetlenie.

Jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym oświetleniem w salonie, również te znajdujące zastosowanie na schodach, powinno być utrzymane w takiej właśnie tonacji. Tu można pozwolić sobie też na niekonwencjonalne rozwiązania nadające samym schodom wyjątkowości. Jeśli światło jest silne, powinno okazać się wystarczające zarówno w odniesieniu do podestu na piętrze, jak i schodów, które prowadzą w dół. Nie można jednak w takiej sytuacji zapominać o żarówkach energooszczędnych, które sprawią, że zastosowanie takiego rozwiązania nie narazi nas na przesadnie duże koszty.

oświetlenie klatki schodowejJeśli schody są ulokowane w salonie lub jadalni, bardzo często problemem o kluczowym znaczeniu jest ten, który odnosi się do braku własnych ścian, na których zwykle umieszcza się lampy. Co więcej, również w takim wypadku trudno liczyć na oświetlanie, które nie pasuje do stylu wspomnianych wnętrz. W takim przypadku światło, które tajemniczo sączy się znad kolejnych belek stropu może być wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem. Jest ono silne, ponieważ jednak w tym przypadku mamy do czynienia ze światłem rozproszonym, możemy mieć pewność, że jego ilość okaże się wystarczająca zarówno do oświetlenia podestu znajdującego się na piętrze, jak i schodów, które prowadzą w dół.

Jeśli mamy do czynienia z ażurowymi schodami o konstrukcji samonośnej, ich zaletą jest to, że nie będą w stanie zatrzymać dopływu światła słonecznego pochodzącego z okien balkonowych. Tu nie trzeba więc decydować się na tradycyjną lampę zawieszoną nad nimi. Znacznie lepsze rezultaty przynosi popuszczenie wodzy wyobraźni i skorzystanie z kilku oryginalnych pomysłów. Szczególnie ciekawie prezentują się nieduże punkty świetlne, które można wmontować na ścianie przy każdym stopniu schodów. Taki rodzaj oświetlenia jest wysoko ceniony nie tylko dlatego, że ułatwia komunikację. Nie można przecież zaprzeczyć, że jest również ciekawym elementem o charakterze dekoracyjnym. Jeśli na schodach nie mieści się lampa sufitowa, nie warto instalować jej tam na siłę. Lepszym rozwiązaniem może okazać się oświetlenie kinkietowe, kinkiety można bowiem z łatwością umieścić na ścianach klatki schodowej.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.