Rozchodniki - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Rozchodniki - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Rozchodniki są bardzo popularnymi roślinami sukulentowymi. Pojawiają się w ogrodach i pięknie dekorują znajdujące się w nich skalniaki. Sprzyjają tworzeniu niecodziennych ogrodów dachowych. Mogą być też stosowane w rabatach kwiatowych. Doskonale radzą sobie ze zmiennymi temperaturami oraz łatwo się je uprawia. Nic dziwnego, że tak szeroka grupa ogrodników decyduje się na skorzystanie z tej propozycji, aby skutecznie odmienić swój ogród.

Rozchodniki - dlaczego warto się na nie zdecydować i jakie gatunki wybrać?

Popularność rozchodników bierze się z ich różnorodności. To właśnie one mają duży wpływ na tworzenie ciekawych kompozycji ogrodowych, które przypadną do gustu najbardziej wymagającym odbiorcom. Na samym początku powinniśmy skupić się na doborze odpowiednich rozchodników. Jednym z najpopularniejszych jest rozchodnik ostry. Jego bylina może osiągnąć wysokość 5-10 centymetrów. Cechą charakterystyczną są drobne listki i jasnozielona barwa. Z czasem takie rozchodniki ulegają przebarwianiu. Kwiaty pojawiają się w porze letniej, a mianowicie od czerwca aż do sierpnia.

Rozchodnik ostry to zaledwie jeden z gatunków na który możemy zdecydować się w tej kategorii. Oprócz niego na uwagę zasługują również rozchodniki: białe, ościste, kwieciste, Maksymowicza, rozłogowe lub też Ewersa. Jak widać wybór wcale nie musi być prosty, więc w razie wątpliwości poprośmy o pomoc nieco bardziej doświadczone osoby, które o rozchodnikach wiedzą wszystko. Polecamy przeczytać więcej na https://ladnydom.pl/sedum-czyli-rozchodnik.

Rozchodniki - jak o nie zadbać i co trzeba o nich wiedzieć?

Kluczowe dla wszystkich zainteresowanych osób jest to, aby prawidłowo zadbać o rozchodniki i zająć się ich pielęgnacją. Rozchodniki nie powinny nam przysporzyć większych problemów, jednak musimy pamiętać o tym, aby uprawiać je w miejscach, które nie są podatne na szkodliwe oddziaływanie wilgoci. 

Rozchodniki muszą mieć stały dostęp do promieni słonecznych, ponieważ to właśnie w ten sposób mogą się rozwijać i obficie kwitnąć. Przybierają atrakcyjne barwy i rzucają się w oczy z dalszej odległości. Mogą być sadzone w pojemnikach, dzięki czemu staną się prawdziwą atrakcją naszego balkonu. Zauważy je każdy przechodzień. Wyjątkiem od reguły jest jednak rozchodnik rozłogowy, który potrzebuje odrobiny cienia, za to jest niezwykle odporny na działanie mrozu.

Co istotniejsze rozchodniki wcale nie potrzebują żyznej i twardej gleby. Nie może to być jednak gleba podmokła. Sadzi się je wiosną, a nawadnia jedynie małe sadzonki (takie, które uprawiamy we wspomnianych wcześniej pojemnikach) czy też te rośliny, które znajdują się na dachach. Nie ma problemów z tym, aby rozchodniki poradziły sobie z upałami. 

Istotnym elementem układanki jest ich prawidłowe nawożenie, dlatego wypada zgłębić wiedzę w tej tematyce. Nawozy muszą być właściwie rozcieńczone, a najlepiej jeśli będą to nawozy z grupy potasowo-fosforowej. Działają wolno, ale za to bardzo skutecznie. Niekiedy lepszym wyborem będą domowe nawozy przeznaczone dla sukulentów. W ciągu jednego sezonu nawożenie wystarczy powtórzyć kilka razy. 

Rozchodniki - kilka istotnych tajników i sekretów

Ważną informacją dla osób uprawiających rozchodniki jest to, że rośliny te rozmnażają się przez podział (bardzo łatwo). Musimy pamiętać o tym, że nasze roślinki mogą być z czasem atakowane przez mszyce, a więc trzeba je przed nimi udanie zabezpieczyć. U młodszych roślin zaleca się przeprowadzenie odchwaszczania. Jeśli chcemy pozytywnie wpłynąć na kondycję uprawianych roślin zaleca się je co kilka lat odmładzać (przez podział).

Jak już zostało wspomniane rozchodniki są niezwykle uniwersalnymi roślinami i sprawdzają się:

  • w ogrodach,
  • na balkonach.

Ostateczna decyzja należy do nas samych. Znajdą się tam, gdzie będą nam pasować. Okryją teren oraz wypełnią przestrzenie znajdujące się pomiędzy kamieniami. Doskonale poradzą sobie także ze szczelinami. Można je łączyć z rojnikami. Jak widać przy uprawie rozchodników przyda się dość szeroka wiedza, aby po drodze nie popełniać żadnych błędów. Zaletą rozchodników jest szerokie spektrum zastosowania, ponieważ znajdują uznanie również przed ogródkami, np. w okolicach ogrodzenia lub chodników. Nic dziwnego, że pełnią tak istotną rolę na działkach rekreacyjnych. 

Czerpanie wiedzy z powyższych wskazówek wyjdzie wszystkim zainteresowanym ogrodnikom na dobre. Dzięki temu rozchodniki będą się prawidłowo rozwijać i sprawią, że nasze balkony oraz ogrody staną się atrakcyjniejsze. Do ich uprawiania można zastosować m.in. bardzo szerokie misy. Sprawdzą się w ogrodach nowoczesnych, orientalnych czy też wiejskich.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.