Projektujemy, aranżujemy ogródek od zera, czyli poznajcie nasze rady, gdy w głowie pomysłów brak

Projektujemy, aranżujemy ogródek od zera, czyli poznajcie nasze rady, gdy w głowie pomysłów brak

Zaaranżowanie własnego ogródka bez pomocy architekta krajobrazu nie jest łatwym zadaniem. Oczywiście wiele osób powie, każdy potrafi posadzić krzewy czy drzewka. To prawda, ale trzeba to zrobić w taki sposób, by była zachowana jakaś spójna wizja i ogród nie był odzwierciedleniem chaosu w głowie jego właściciela. Poznajcie zatem nasze rady, jak zaprojektować i urządzić ogródek od zera, jeśli w Waszych głowach jest totalna pustka 

Zacznijcie od odpowiedniego przygotowania terenu i trawnika 

Na samym początku, zanim jeszcze cokolwiek zaczniecie sadzić musicie zadbać o Wasz kawałek ziemi. Zatem konieczne będzie usunięcie ręczne lub chemiczne wszystkich chwastów, a także założenie siatki na krety, po czym wyrównanie terenu. Takie działanie sprawi, że przynajmniej z jednym szkodnikiem nie będziecie mieli do czynienia. Nie musicie się również martwić, że trawa nie wyrośnie, gdyż bez problemu uzyskacie zielony dywan. Oczywiście istotne znaczenie będzie miał dobór właściwej mieszanki traw. Jeśli wasz ogród ma być przydomową łąką, to możecie wybrać trawę łąkową, która może dorastać nawet do 10 cm długości. Może to być wybór dla leniuchów, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że trudniej w takiej trawie będzie dostrzec chwasty, bo niestety siatka na krety Was przed nimi nie uchroni. Idąc w kolejną skrajność możecie wybrać trawę sportową, tę z kolei trzeba kosić bardzo często, a jej utrzymanie jest pracochłonne. Są również mieszanki wytrzymałe, ale bardziej uniwersalne i po takie możesz sięgnąć, jeśli chcesz jednak kosić nieco rzadziej. Konieczne będzie obfite podlewanie trawnika, nie tylko do momentu aż w zejdzie, ale we wszystkie suche dni. 

Zaplanujcie, gdzie ma znaleźć się skalniak albo oczko wodne 

Warto w ogrodzie znaleźć miejsce na skalniak lub oczko wodne, gdyż takie elementy urozmaicają strukturę ogrodu. Musicie wybrać odpowiednie rośliny, które sprawdzą się do posadzenia na skalnych półkach, bo takie możesz stworzyć, nawet jeśli Wasza działka jest zupełnie płaska, a do ich stworzenia posłużą Wam gotowe prefabrykaty betonowe, czyli tzw. elki betonowe. Możecie zdecydować się na rozchodniki, barwinek, albo szarotkę alpejską. Musicie wiedzieć, że takie rośliny szybko się rozprzestrzeniają, dlatego sprawdzą się do mniej formalnych i bardziej naturalistycznych ogrodów. Do tych formowanych lepszym wyborem może być oczko wodne, które możesz obsadzicie klasycznie, wodnymi liliami. Możecie zadbać również o elementy ogrodowej architektury i np. zdecydować się na fontannę. 

Przemyślcie układ roślin na rabacie i dobierzcie odpowiednie gatunki 

Przy zakładaniu ogrodu musicie wiedzieć, że układ roślin na rabacie ma bardzo duże znaczenie. Na obrzeżach mogą znaleźć się najwyższe byliny, a dalej rośliny, które są tzw. strażnikami i chronią te wrażliwsze przed szkodnikami takimi jak mszyce czy nicienie. Oczywiście warto dobrać rośliny pod względem rodzaju, czy obfitości ulistnienia, aby na rabacie nie powstały większe puste przestrzenie. Centralną częścią mogą być rośliny kwitnące okresowo, które ozdabiają rabatę kwiatami jedynie przez kilka tygodni lub miesięcy. Tutaj musicie zastanowić się czy zależy Wam na tym, by cała rabata stale miała bardzo dekoracyjny charakter, czy ma mieć sporo kwitnących roślin czy jednak więcej zimozielonych. Istotne znaczenie dla każdej rabaty ma również agrowłóknina. To materiał, który chroni przed chwastami, a także utratą wody. Oczywiście to nie jedyne zastosowanie, jakie ma agrowłóknina. W sklepie Euro Ogród znajdziesz taką o różnej gramaturze, którą dopasujesz również pod planowane grządki warzywne lub owocowe, np. Truskawkowe. 

Postawcie na pergolę albo zielone ogrodzenie, bo to modne i ekologiczne 

Ogród może być dekoracyjny również dzięki innym elementom. Warto postawić na pergolę, która sprawdzi się zarówno obok altany, jak i blisko tarasu. Można ją obsadzić bluszczem albo różą pnącą. Takiego rozwiązania nie polecamy Wam, jeśli macie psa, gdyż bluszcz jest trujący. Oczywiście możecie również wybrać zielone ogrodzenie, to znaczy rośliny pnące, które będą rosły na drewnianym ogrodzeniu, a przy okazji chroniły przed zanieczyszczeniami z ulicy. To ekologiczne i modne rozwiązanie. 

Zaprojektowanie i wykonanie ogrodu od zera to sporo pracy. Warto jednak zakasać rękawy, gdyż z rezultatu będziecie bardzo dumni.

Materiał partnera

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.