Rodzaje i zastosowanie opryskiwaczy

Rodzaje i zastosowanie opryskiwaczy

Opryskiwacz jest urządzeniem niezbędnym w dzisiejszym rolnictwie, ale również znajdującym zastosowanie w wielu innych dziedzinach. To sprzęt służący do wykonania oprysków, które często mają za zadanie ochraniać rośliny. Za jego pomocą można rozpylić specjalne preparaty usuwające: owady, chwasty czy grzyby. Opryskiwacz w wersji podstawowej składa się z pompy, zbiornika na ciecz i rozpylacza.

Opryskiwacze ciśnieniowe

Opryskiwacz ciśnieniowy wykorzystywany jest zwłaszcza w opryskach sadowniczych. To modele przeważnie hydrauliczne, w których ciecz pod ciśnieniem przechodzi przez specjalnie ukształtowany otwór wytryskowy. Środek po opuszczeniu rozpylacza tworzy na samym początku cieniutki filtr, po czym rozpada się na krople o różnych rozmiarach. Wielkość kropel uzależniona jest od ciśnienia cieczy, rozmiaru i kształtu otworu wytryskowego, a także konstrukcji rozpylacza. Użytkownik może więc sam ustalić wielkość kropel, wybierając rozmiar i typ rozpylacza ciśnieniowego.

Opryskiwacze pneumatyczne

W takich urządzeniach szybki strumień powietrza ścina cienką warstwę cieczy z krawędzi elementu znajdującego się w miejscu największej prędkości powietrza, przez co tworzą się krople mające średnicę od 100 do 200 µm. Opryskiwacz podaje ciecz pod małym ciśnieniem, jest on rzadziej wykorzystywany aniżeli opryskiwacz ciśnieniowy. Aby wybrać wielkość kropel, należy zmienić prędkość strumienia powietrza. Takie urządzenie odznacza się przede wszystkim prostą konstrukcją i bezproblemowym działaniem. Rozpylacze te nie ulegają częstemu zapchaniu i są wygodne w obsłudze.



Rozpylacze rotacyjne

Rozpylacze rotacyjne, inaczej nazywane atomizerami to kolejny rodzaj opryskiwaczy stosowanych nie tylko w rolnictwie. W tych urządzeniach ciecz podawana jest na wirujący ze sporą prędkością element obrotowy, może być to walec, stożek albo tarcza. Pod wpływem sił odśrodkowych, ciecz rozrywana jest na krople mające średnicę od 50 do 100 µm. Wytwarzane są więc niewielkie kropelki, a dzięki regulacji prędkości obrotowej atomizerów, można dostosować ich dokładny rozmiar. W rozpylaczach rotacyjnych możliwe jest spore obniżenie dawek cieczy, warto jednak stosować je razem z osłonami. Takie osłony powinny być używane między innymi podczas nanoszenia herbicydów. Rozpylacze rotacyjne bez osłon mogą być używane w warunkach, które nie stworzą zagrożenia dla otoczenia, czyli ciecz nie zostanie zniesiona na nieodpowiedni obszar.

Opryskiwacze - zastosowanie

Opryskiwacze znajdują zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie i są to podstawowe sprzęty, bardzo często stosowane przez rolników. Opryskiwacz to maszyna, której celem jest rozbicie strugi cieczy na krople o właściwej średnicy, po czym kierowane są one w odpowiednie miejsce (na rośliny, drzewa, krzewy). Można znaleźć wiele modeli opryskiwaczy, różniących się od siebie napędem, wielkością, sposobem rozpylania. W rolnictwie zazwyczaj wykorzystywane są opryskiwacze ciągnikowe zawieszane oraz przyczepiane. Mniejsze opryskiwacze stosuje się w sadzie, mają one jednak odmienną konstrukcję. To o wiele mniejsze wersje od tych polowych, pozbawione belek roboczych, zamiast nich zostały wyposażone w ramy czy lance sadownicze. Opryskiwacze znalazły również szerokie zastosowanie w przemyśle oraz usługach. Wykorzystuje się je do rozpylania różnych środków chemicznych, a także do usuwania trudnych zabrudzeń, tłuszczów czy smarów. Odtłuszcza się nimi elementy mechaniczne samochodów, a także czyści i przygotowuje pojazdy do lakierowania. Małe opryskiwacze ręczne używa się w przydomowych ogródkach, a także podczas codziennych obowiązków domowych.

Materiał partnera

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.