Rodzaje lamp

Jeśli chcemy przygotować ciekawe wnętrze nie musimy ograniczyć się do jednego źródła światła. Możemy mieć różne potrzeby i trzeba to wziąć pod uwagę przygotowując formy światła do swoich wnętrz. Do wyboru mamy tak naprawdę wiele różnych form.

Lampa wisząca zwana sufitową to napewno podstawa całego oświetlenia. Najczęściej jest jedna, w centrum pokoju. Trzeba ją dobrać do całego pomieszczenia i wyposażania. Trzeba tutaj brać pod uwagę styl mebli. Jeśli mamy wysokie pokoje można lepiej zdecydować się na praktyczniejsze wiszące lampy niż takie, które znajdują się tuż przy suficie. Jeśli chodzi o moc żarówek najczęściej wybiera się 60W. Dodatkowym oświetleniem może być kinkiet, który może być montowany na ścianie. Jest to delikatne światło, które raczej ma formę dekoracyjną niż praktyczną. Mogą być także wykorzystywane w korytarzach jako forma oświetlająca. Najlepsze wrażenie będą jednak tworzyć, gdy będzie ich kilka połączonych w jedną kolekcję. Tutaj zazwyczaj stoasujemy żarówki o mocy 20W.

Dodatkowo na pewno świetnie w każdym pomieszczeniu będzie się prezentować stojąca lampa. Najczęściejwybrać takie, które będą lekkie i będzie można je przestawiać w różne miejsca, czasami bowiem mogą mieć swojąformę praktyczną. Mogą to być duże lampy stojące na podłodze jak i też mniejsze, które będzie można postawićna komodzie czy w innych miejscach. Również kwestię kloszy w takich lampach można w różny sposób rozwiązać.Warto wybierać taką lampę, która ma wygodnie umiejscowiony włącznik.

lapa stojąca

Również stołowa lampa to taki dodatek, który nadaje się obok stolików kawowych czy takich elementów jak kominki. Raczej nie spełnia roli praktycznej,ale jest tylko elementem o charakterze dekorującym, który ma dać nieco więcej ciepła do pomieszczeń i delikatneświatło. Lampa gabinetowa przeznaczona jest na biurko i może pełnić rolę estetyczną, ale musi także zapewnićrolę praktyczną, by oświetlać blat takiego biurka. Tutaj warto zadbać o odpowiednio regulowany klosz, którybędzie można dobrze dopasować do tego, gdzie chcemy mieć światło w danym momencie. Musi mieć wygodnewłączenie. Stosuje się tam raczej delikatne żarówki do 15W.

Lampa nocna ma raczej delikatne żarówki i służy do czytania, nie może oświetlać ani nie może przeszkadzać śpiącym obok. Najczęściej żarówki są mleczne. Oświetlenie dla dzieci musi być praktycznie zrealizowane również pod kątem włącznika wygodnego dla dzieci i dorosłych. Najlepiej dać wiszącą lampę, która da dużo światła i będzie wygodna dla dziecka. Trzeba oświetlić takie miejsca, gdzie dziecko będzie odrabiać lekcje,czytać, pracować mocno wzrokiem. Oczywiście poza tym mamy również wiele innych lamp, które również mają swoją istotną rolę i mogą być wykorzystywane zarówno praktycznie jak i w formie estetycznej.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu. 

Warto zobaczyć