Jak osłonić się przed sąsiadami na tarasie i balkonie?

Jak osłonić się przed sąsiadami na tarasie i balkonie?

Taras i balkon posiadają wiele zalet, trudno jednak cieszyć się z ich posiadania mając świadomość tego, że każda nasza aktywność jest śledzona przez przesadnie ciekawskich sąsiadów. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka sposobów na naprawdę szybką osłonę balkonu i tarasu. Trudno nie zauważyć tendencji do tego, aby urządzać ogrody na coraz mniejszych działkach. To samo tyczy się budynków mieszkalnych, które są wznoszone dziś niepokojąco blisko siebie. Każdy metr kwadratowy ziemi ma znaczenie nawet, jeśli nie jest to wcale komfortowe.

Niestety, brak kameralności staje się coraz bardziej problematyczny. Najpopularniejszą, choć jednocześnie wcale nie najprostszą osłoną, wydaje się założenie żywopłotu. Jeśli nie mamy aż tak wiele umiejętności i cierpliwości, możemy zdecydować się na postawienie pojedynczej kratki, a następnie oplatanie jej pnączami. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby kupić gotowy ekran lub skryć się w cieniu parasola, a przecież możliwości jest zdecydowanie więcej. Warto zacząć od wspomnianego już parasola, ten bowiem już od dawna nie jest wykorzystywany jako osłona, która będzie chronić przed deszczem i słońcem.

balkon w blokuDziś w sprzedaży bez trudu znajdziemy modele wyposażone w aluminiowy lub drewniany stelaż otwierane już nie tylko na korbkę, ale i na pilota. Niektóre parasole posiadają też zainstalowane lampki solarne, te zaś sprawiają, że świecą po zmroku, a nawet… wytwarzają prąd! Jeśli szukamy rozwiązania bardziej wysublimowanego niż parasol, możemy zdecydować się na żywopłot nieoceniony wówczas, gdy zależy nam na osłonie nie tylko przed hałasem, ale również przed spalinami i ciekawskim wzrokiem przechodniów.

Żywopłoty nie tylko dają cień, ale i osłabiają siłę wiejącego wiatru. Można też wykorzystywać je do stosowania własnych podziałów ogrodów na funkcjonalne części oraz zakątki. Takie rozwiązanie ma i ten plus, że zdecydowana większość drzew iglastych charakteryzuje się tym, że są one trwale zielone. Jeśli wybierzemy te o kolumnowym pokroju, nie będziemy musieli ich nawet strzyc, co jest czynnością pracochłonną. Oczywiście, żywopłoty są znakomitym rozwiązaniem także wówczas, gdy zainteresują się nim entuzjaści gatunków liściastych.

Jeśli dysponujemy niewielkim tarasem lub balkonem, możemy też zastanowić się nad zakupem gotowego parawanu. Zwykle jest on wykonany z mocnej tkaniny, która nie ma skłonności do przemakania, naciągniętej na ramę i mocowanej czy to do barierki, czy to do sufitu albo ściany. Także przenośne ekrany sprawdzają się znakomicie wówczas, gdy zależy nam na rozwiązaniu pełniącym funkcję osłony. Ciekawymi rozwiązaniami dla bardziej pomysłowych ogrodników są pionowe kwietniki, a nawet naciągi z liny, idealne dla tych roślin, które lubią się po nich wspinać. Nie można zapominać także o zaletach, jakie pociągają za sobą ogrodowe altany. Jeśli zależy nam na gotowym projekcie, bez trudu zamówimy go u architekta krajobrazu, musimy jednak liczyć się z tym, że będzie to dość kosztowne przedsięwzięcie. Alternatywą dla niego jest skorzystanie z gotowych produktów, które wcale nie są mniej atrakcyjne.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.