W jaki sposób pozbyć się z obejścia kuny?

W jaki sposób pozbyć się z obejścia kuny?

Kuny są drapieżnikami z rodziny łasicowatych, występującymi w naszym kraju w  dwóch gatunkach – kuna leśna (tumak), zamieszkująca lasy i zarośla oraz kuna domowa (kamionka), dla której domem może być zarówno zagajnik, jak i gospodarstwo domowe. Kamionki zasiedlają najczęściej opuszczone ruiny, budynki gospodarcze, ale i poddasza domów. Zasiedlenie się na strychu nie stanowi przy tym dla kuny żadnego problemu, gdyż dzięki smukłej budowie bez najmniejszego trudu wykorzystają każdą szczelinę a wspinaczka po pionowych ścianach również jest dla kun łatwa. W pewnych okolicznościach zwierzęta te mogą być sprzymierzeńcami, gdyż tępią gryzonie, czy ślimaki w ogrodzie, ale niestety równie często czynią szkody, atakując drób, gołębie, a nawet króliki, a z racji wszystkożerności są szkodnikami nie tylko w sadach, ale również w spiżarniach. Jak pozbyć się kuny z obejścia?

Oprócz tego kuny często znakują terytorium odchodami i moczem, a na poddaszach niszczą ocieplenie. Ponadto hałasują, co jest szczególnie uciążliwe, gdyż są zwierzątkami nocnymi. Zdarza się również, że po dostaniu się pod maskę samochodu przegryzają izolację kabli elektrycznych albo niszczą tapicerkę i wszystko to sprawia, że próbujemy się ich pozbyć.

Pamiętajmy jednak o tym, że kuny są pod ochroną.

Schwytanie czy wypłoszenie?

Polować na kuny mogą tylko myśliwi, jeżeli wiec pragniemy pozbyć się kuny z gospodarstwa, należy wybrac jeden z dwóch sposobów.

Schwytanie i wywiezienie

Jest to najbardziej humanitarne podejście do zagadnienia, ale i najtrudniejsze. Do tego celu stosuje się pułapki, tzw. żywołówki, z dwoma wejściami i umieszczonym na środku mechanizmem zwalniającym zapadkę.

Dla zachęcenia zwierzęcia do wejścia na środku klatki kładziemy przynętę – świeże kurze jajo, udko z kurczaka lub jakiś owoc z ogrodu. Ważne, aby klatkę mocować w rękawicach, by nie występował na niej nasz zapach, który kunę odstraszy. Wadą takiego rozwiązania jest częste chwytanie innych zwierząt, np. kota albo gryzoni. Pułapkę ustawiamy na ścieżkach poruszania się kuny, np. przy ścianie budynku, w którym zamieszkała albo w sadzie.

Jeżeli nie wiemy, którędy kuna dostaje się do budynku, a pragniemy dokładnie zlokalizować jej ścieżki, najlepiej poszukać śladów łapek dookoła niego, a gdy nie jest to możliwe, należy rozsypać dookoła piasek, a strych obsypać mąką. Jeżeli kuna tam jest, nazajutrz znajdziemy jej tropy.

Gdy uda nam się schwytać kunę i ustalimy miejsce, przez które dostawała się do naszego domu albo budynku gospodarczego, należy dokładnie uszczelnić wszystkie te otwory, aby inna kuna nie miała już tak łatwego wejścia na nasz teren. Jeżeli kuna nie znajdzie miejsca na gniazdo, odejdzie.

Odstraszanie

Jeśli chcemy zwiększyć szanse na spokój od kun, zarówno po wizycie, jak i przed spodziewaną wizyta lub nawet w wypadku ich pojawiania się sporadycznego, warto zainwestować w odstraszacz kun.

Jest to rządzenie emitujące niesłyszane dla ludzkiego ucha ultradźwięki o zmiennej częstotliwości, zniechęcając kuny do wchodzenia na posesję. Odstraszacz kun sprawdzi się także w garażu. Model zasilany akumulatorem ochroni przed zniszczeniem narażone elementy auta.

Czytaj więcej: https://ladnydom.pl/budowa/7,106602,20416552,jak-pozbyc-sie-kuny.html

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.