Aranżujemy salon z wykorzystaniem sztukaterii dekoracyjnej – poznaj nasze pomysły

Aranżujemy salon z wykorzystaniem sztukaterii dekoracyjnej – poznaj nasze pomysły

Salon powinien być nie tylko reprezentacyjny, ale także wygodny. Jednak bądźmy szczerzy, większe znaczenie przywiązujemy jednak do estetyki. Jest wiele stylów, w których można urządzić tą przestrzeń. A co byście powiedzieli, gdyby postawić na ponadczasową elegancję, a do tego ozdobić wnętrze przy użyciu sztukaterii dekoracyjnej.

Funkcjonalność i estetyka mogą iść w parze

Nim przejdziemy do wykorzystania elementów ze sztukaterii dekoracyjnej, czas określić linię projektową tego pomieszczenia. Otóż jako, że funkcjonalność ma znaczenie, ale może iść w parze z estetyką, warto wybierać takie meble wypoczynkowe, które spełnią obie te cechy. Doskonałym rozwiązaniem jest narożnik w literę U bądź L. Ten pierwszy sprawdzi się do pomieszczeń o większej kubaturze, z kolei ten w kształcie litery L można postawić nawet w małym pomieszczeniu. Polecamy model z obiciem welurowym oraz pikowaniami, które powinny znaleźć się na całej powierzchni. Z kolei pikowania na oparciach powinny być wypełnione guzikami. Możecie postawić na model inspirowany ponadczasowym chesterfieldem. Pamiętajcie, że chcąc wykorzystać sztukaterię dekoracyjną, należy wybrać takie meble, które będą do niej pasować, co oznacza te utrzymane w ludwikowskim stylu bądź też glamour. Obok narożnika może znajdować się stolik kawowy o nabłyszczanej fakturze bądź taki z blatem z żywicy epoksydowej. Z kolei same meble nie powinny przytłaczać pomieszczenia, stąd wybierzcie tylko tyle modułów, ile zmieści się i ile jest wam potrzebnych. Naszym zdaniem wystarczy tylko komoda oraz witryna.

Sztukateria dekoracyjna – z czym to się "je"

Sztukateria dekoracyjna kojarzy się niewątpliwie z pałacowym stylem. Ogólnie jest dosyć strojna, stąd albo lubi się jej wyrazistość, albo też nie, jednak trudno przejść obok niej obojętnie, bo przyciąga uwagę. Takie elementy dekoracyjne wykonane są zazwyczaj z gipsu lub też  żywicy poliestrowej. Stosowane były już w architekturze starożytnej, ale jeszcze popularniejsze stały się w renesansie czy też baroku i aktualnie zdobywają coraz większą popularność. Sam ich montaż także jest banalnie prosty. Wystarczy tylko zastosować profesjonalny klej i gotowe. Sztukateria sprzedawana jest w kolorze białym, zatem to zrozumiałe, że świetnie się prezentuje na tle ciemniejszych ścian. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją pomalować, wtedy też wystarczy przykleić ją na białe ściany zaś pomalować na szaro. W ten sposób powstanie bardzo modny kontrast.

Czy to, aby nie przesada?

Wiele osób uważa, że sztukateria jest zbyt strojna. Zasadniczo tak nie jest, bowiem wszystko zależy czy postawicie na umiar czy raczej na nadmiar.  Na pewno decydując się na nią trzeba zachować spójną wartość estetyczną, co oznacza, że elementy utrzymane w stylisty high-tech już się nie sprawdzą, bo powstanie totalny miszmasz. Przy suficie warto umieścić gzymsowe listwy, z kolei wokół okien czy drzwi można postawić na kwiatowy dekor. Klejenie w tych miejscach sztukaterii nie powinno być problematyczne. Warto też pomyśleć o rozetach, które mogą być dobrą alternatywą dla obrazów. Ciekawe zastosowanie mogą mieć też nisze, bo możecie je wykorzystać jako półki pod np. wazon w greckim stylu, ale genialnie prezentuje się też nisza wbudowana w ścianę.  Ale to nadal nie koniec, bo zawsze też możecie wykorzystać sztukaterię w formie boazerii.

Tak czy nie? Oto jest pytanie – poznaj odpowiedź na nie!

Sztukateria sprawi, że salon będzie przyciągał uwagę, a jego charakter będzie maksymalnie reprezentacyjny. Sam montaż jest prosty. Idealne do tego celu kleje kupicie na stronie sklepu ataszek.pl. O ile same elementy sztukaterii warte są uwagi, to nieco bardziej kontrowersyjnie wygląda kolumna. Niemniej nie można powiedzieć, że jest ona kiczowata, bo świetnie sprawdza się na otwartych mieszkalnych przestrzeniach, których metraż jest duży.  Sama cena poszczególnych elementów jest niska, jednak musicie uważać, bo ich trwałość do wysokich nie należy i bardzo łatwo je uszkodzić.

Czy warto zdecydować się na elementy sztukaterii dekoracyjnej? Naszym  zdaniem, jak najbardziej tak, bo czyni ona wnętrze salonu wyjątkowym. Ale wybór należy do Was.

Artykuł partnera

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu. 

Warto zobaczyć