Przegląd dużych kwiatów doniczkowych do domu i mieszkania

Przegląd dużych kwiatów doniczkowych do domu i mieszkania

Jeśli w naszym salonie lub przedpokoju pojawiają się duże kwiaty doniczkowe, możemy mieć pewność, że okażą się one znakomitą dekoracją i pomysłowym wypełnieniem wnętrza. Warto zatem zapoznać się z najpopularniejszymi roślinami doniczkowymi mającymi duże rozmiary, a jednocześnie mogą być trzymane w domu lub mieszkaniu. Gdy zastanawiamy się nad roślinami, które mogą pojawić się w naszych domach i mieszkaniach, te o kompaktowych rozmiarach zwykle wybieramy w pierwszej kolejności.

Przeważnie zależy nam również, aby wybrane przez nas rośliny nie rosły przesadnie szybko. Niekiedy jednak okazuje się, że to rośliny bardziej okazałe są tymi, które przydadzą się nam w znacznie większym stopniu, właśnie one mogą bowiem okazać się znakomitą ozdobą dużego salonu.

Fikus

Nawet osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w pielęgnowaniu roślin, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jedną z popularniejszych dużych roślin doniczkowych jest figowiec benjamina znany też jako fikus. Nie jest to wcale roślina trudna w uprawie, a jej ogromną zaletą jest szybki wzrost. Fikus może mieć nawet trzy metry wysokości, jeśli zaś przez cały rok będzie miał kontakt ze światłem i będzie przebywać w pokojowej temperaturze, jego hodowla wcale nie musi być skomplikowana. Należy jedynie pamiętać, że fikusy lubią wilgotne, ale nie mokre podłoże. Jeśli nasza opieka będzie obciążona jakimiś błędami, roślina szybko zacznie żółknąć, a jej liście zaczną opadać, co da nam informację o tym, że pewne działania będą musiały zostać zmienione. 

fikus

Fikus lirolistny

Nie tylko ten najbardziej klasyczny figowiec jest jednak dużą rośliną doniczkową, która cieszy się znaczącą popularnością. O naprawdę dużym uznaniu hodowców można mówić także w kontekście fikusa lirolistnego z charakterystycznymi dla niego dużymi, ciekawymi liśćmi. Ciekawie prezentuje się także fikus sprężysty. Jego liście także są duże, hodowcy doceniają przy tym ich wydłużony kształt i grubą skórę. Oczywiście, imponujący rozmiar liści ma również swoje wady, należy więc liczyć się z tym, że mogą one szybko gromadzić kurz. Problem można rozwiązać jedynie dzięki ich częstemu myciu. Figowiec sprężysty jest rośliną o wiele bardziej odporną niż jego kuzyni, może więc poradzić sobie zarówno z zaciemnionym stanowiskiem, jak i z przejściową suszą. W polskich domach i mieszkaniach nie brakuje też najbardziej okazałych palm. 

Palma koralowa

Chętnie wybierana jest zwłaszcza palma koralowa, modna jest jednak również areka żółtawa, howea oraz palma królewska. Trudno się zresztą dziwić temu, że palmy są tak popularne, przywodzą bowiem na myśl relaks, wakacje i plaże. Ich obecność we wnętrzu nadaje mu nieco egzotycznego klimatu i zapewnia, że salon zostanie zapamiętany przez jego gości. Palmy wybierane najczęściej są roślinami nie tylko dużymi, ale również rozłożystymi, nie należy więc dziwić się, gdy osiągną nawet 3 metry wysokości. Najlepiej zagwarantować im odpowiednio dużo miejsca. Należy też pamiętać, że palmy lubią pokojową temperaturę przez cały rok i stale wilgotne podłoże. Ich stanowisko powinno być jasne, nie musi być jednak bezpośrednio nasłonecznione.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.