Uprawa i pielęgnacja cytryn

Uprawa i pielęgnacja cytryn

Cytryna to roślina pochodząca z dalekiej Azji. Jest to nieduże drzewko nie przekraczające pięciu metrów wysokości. Jest ceniona za piękne i aromatyczne liście oraz kwiaty, jak również oczywiście za swoje owoce, które posiadają bardzo wiele witamin i innych wartości odżywczych. Niestety, nie należy do roślin odpornych na niskie temperatury, przez co w rejonach o zimnym klimacie jej uprawa jest zazwyczaj problematyczna i wymaga stosowania odpowiednich pojemników oraz przenoszenia do cieplejszych pomieszczeń w okresie zimnym. Zazwyczaj drzewa wystawia się na zewnątrz w ciepłych miesiącach, a w miesiącach zimnych wracają do oranżerii. Na szczęście nie potrzeba aż tak wiele, by mieć własne drzewka cytrynowe. Ze względu na niewielkie rozmiary roślin w zupełności w zimie wystarczy nawet chłodny korytarz lub jasna weranda, pod warunkiem że jest miejscem o właściwej temperaturze powietrza.

Kwiaty i owoce

Cytryny dojrzewają przez cały rok, a ich owoce przez długi czas utrzymują się na gałęziach. W przeciwieństwie dla typowych dla naszego klimatu roślin sezonowych, kwiaty i owoce pojawiają się na drzewach równocześnie i przez cały czas zdobią drzewka. Wbrew pozorom, jest to roślina dobrze przygotowana na trudny czas. Kiedy brakuje jej wody, słońca lub ciepła, zaczyna gubić liście oraz kwiaty. Przechodzi w ten sposób w stan swoistej hibernacji, z którego wyjdzie, jeśli tylko jej warunki się poprawią.

cytryny na drzewie

Nasze warunki klimatyczne sprawiają, że rozwój cytryny jest nie do końca równy. Najbardziej aktywna jest na wiosnę, kiedy falami pojawiają się kwiaty. Owocowanie jest najbardziej intensywne w lecie. Trzeba mieć na uwadze, że dojrzewanie owoców cytryny w mieszkaniu to proces powolny i trwa cztery razy dłużej od tego samego procesu w naturze, czyli aż 12 miesięcy.

Domowa plantacja

Odpowiednio prowadzona plantacja roślin cytryny to konieczność stosowania nawozu do roślin kwitnących oraz konieczność pilnowania, by ziemia w donicach była zawsze wilgotna. Podłoże rośliny powinno mieć odczyn lekko kwaśny, co pomaga korzeniom w maksymalnej absorpcji składników odżywczych.

W pewnym stopniu problematyczne jest też zapylanie. Zwłaszcza jeśli roślina stoi w domu, nie ma szans, by została zapylona. Dlatego konieczne jest stosowanie pędzelków, którymi przenosi się pyłek z jednego kwiatu na drugi. Szybko wzrost wymaga też pewnej wyrozumiałości. Jeśli chce się mieć w miarę wcześnie owoce, trzeba pozwolić drzewu rozrastać się według jego upodobań.

Samo zasadzenie drzewa na szczęście nie jest trudne. Wystarczy tylko włożyć pestkę do wilgotnej ziemi i sama zacznie rosnąć w temperaturze pokojowej.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.