Rośliny doniczkowe dla początkujących – co wybrać?

Rośliny doniczkowe dla początkujących – co wybrać?

Naturalne akcenty we wnętrzach to jeden z najmodniejszych trendów aranżacyjnych ostatnich sezonów, dlatego nie dziwi wciąż rosnące zainteresowanie uprawą roślin doniczkowych. Wiele osób nie podejmuje się podobnego wyzwania z uwagi na brak czasu lub doświadczenia, co wcale nie musi być przeszkodą w drodze do stworzenia swojej wymarzonej domowej oranżerii. Wśród roślin doniczkowych znajdują się gatunki, które są na tyle łatwe w utrzymaniu, że każdy powinien poradzić sobie z ich pielęgnacją. Zatem jakie rośliny doniczkowe będą najlepsze dla początkujących?

Rośliny pokojowe – o czym pamiętać?

Na początku warto wyjaśnić, że niskie wymagania roślin doniczkowych nie zwalniają z obowiązku ich pielęgnacji. Żaden, nawet najbardziej wytrzymały kwiat pokojowy nie przetrwa w warunkach, które nie zapewniają mu odpowiedniego poziomu wilgotności czy nasłonecznienia. Kupując rośliny doniczkowe warto zwrócić szczególną uwagę na źródło ich pochodzenia – żywe kwiaty czy drzewka z supermarketu mogą nosić znamiona chorób czy uszkodzeń, zwłaszcza gdy magazynowane są w nieodpowiednich warunkach. Rośliny do domu czy mieszkania warto kupować tylko u sprawdzonych sprzedawców, dzięki czemu ich pielęgnacja będzie przebiegać jeszcze sprawniej.

Rośliny dla początkujących – sukulenty

Rośliny z gatunku sukulentów wydają się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które, mówiąc kolokwialnie, „nie mają ręki do kwiatów”. Pielęgnacja sukulentów nie jest wymagająca, dlatego nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia w ogrodnictwie powinny podołać zadaniu. Sukulenty są niemal bezproblemowe, ponieważ tego gatunku roślin rzadko dotykają choroby, a do tego nie wymagają częstego podlewania. Nawet lekkie przesuszenie sukulentów nie powinno prowadzić do zaburzenia procesów biologicznych zachodzących wewnątrz ich struktury. Warto jednak pamiętać, że kaktusy i inne sukulenty nie lubią zacienionych pomieszczeń, dlatego warto zapewnić im optymalną ilość światła słonecznego.

Idealne rośliny doniczkowe dla początkujących – Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny to kolejna roślina doniczkowa, która nadzwyczajnie dobrze radzi sobie w niemal ekstremalnych warunkach. Zamiokulkas będzie idealnym wyborem dla początkujących z bardzo prostego powodu – nawet drobne przerwy w podlewaniu nie wpływają na kondycję rośliny. Należy jednak zachować ostrożność przy podlewaniu zamiokulkasa – zbyt duża ilość wody może przyczynić się do rozpoczęcia procesów gnilnych. Co ważne, miejsce optymalne dla zamiokulkasa to miejsce o dobrym nasłonecznieniu, choć w ciemniejszych pomieszczeniach również można liczyć na jego wzrost, ale nieco wolniejszy.

Najlepsze rośliny dla początkujących – Sanseweria gwinejska

Poszukując idealnych drzewek do rozpoczęcia swojej przygody z hodowaniem roślin doniczkowych, warto zwrócić uwagę na Sansewerię gwinejską, która powszechnie nazywana jest także wężownicą. Jeden z gatunków roślin, który jest niewrażliwy na szkodliwe warunki zewnętrzne, a jego pielęgnacja nie zajmuje wiele czasu. Wężownicy nie straszny cień czy przesuszenie, jednak podobnie jak w przypadku zamiulkasa, nie toleruje nadmiaru wody. Co ważne, roślina ta pełni w pomieszczeniach funkcję naturalnego nawilżacza i oczyszczacza powietrza.

Artykuł partnera

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu. 

Warto zobaczyć