Panele wygłuszające - dlaczego powinniśmy je mieć?

Panele wygłuszające - dlaczego powinniśmy je mieć?

Na ulicy zgiełk, w biurze głośne rozmowy, w domu huczna muzyka dochodząca z mieszkania sąsiada. Da się temu zapobiec? Czy panele wygłuszające mogą być rozwiązaniem?

Jakie są zalety paneli wygłuszających?

Ich rola to przede wszystkim redukcja nadmiernego hałasu. Dzięki zdolnościom rozpraszającym lub absorpcyjnym panele usuwają niepożądane zjawiska dźwiękowe. Najlepszym przykładem ich użycia jest studio nagraniowe, gdzie potrzebna jest maksymalna kontrola nad dźwiękiem dochodzącym z zewnątrz.

Panele wygłuszające redukują także czas pogłosu, którego komfortowa dla ludzi wartość wynosi od 0,2 do 0,4 sekundy. Można więc powiedzieć, że usuwają echo, posiadające ponad sekundowy czas pogłosu.

Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy również tak zwanych dźwięków odbitych. Występują one często w domach dwupoziomowych. Zauważymy to wtedy, gdy w jednym z pokoi włączony jest telewizor, a w drugim pomieszczeniu na piętrze wyżej, dźwięk urządzenia wydaje się głośniejszy niż jest w rzeczywistości. Dźwięk się odbija, a jego fale nakładają się na siebie, tworząc wspomniane zjawisko.

Produkty niezbędne do montażu

Panele wygłuszające są bardzo łatwe w instalacji. Wymagają jednak odpowiednio przygotowanej ściany. Niezbędne jest jej wyczyszczenie oraz odtłuszczenie. Warto wspomnieć, że każda powierzchnia jest inna, więc zalecane będą różne metody montowania paneli.

Najprostszą metodą jest instalacja za pomocą kleju. Trzeba to jednak zrobić we właściwy sposób. W innym przypadku zniszczymy i ścianę i panele. Warto więc zatrudnić do tego zadania profesjonalistów.

Zamiast używania klejów, można też wypróbować klipsy montażowe. Należy je przykręcić do ściany, a następnie nabić na nie piankę akustyczną.

Firma EHO Muteboards proponuje natomiast system giętych profili stalowych ze specjalną perforacją. Dzięki temu, możemy łatwo regulować położenie paneli.

Sposób instalacji paneli wygłuszających

Aby panele spełniały swą funkcję, pokrycie ścian powinno wahać się w granicach 20-80%. Instalując panele warto co jakiś czas sprawdzać, jak duże pokrycie jest potrzebne w danym pomieszczeniu. Można to zrobić na przykład klaszcząc, po umieszczeniu każdego następnego panelu.  

Zazwyczaj nie ma potrzeby pokrywania całego pomieszczenia, by uzyskać pożądany efekt. Aby tego dokonać, najlepiej jest pozostawiać wolną powierzchnię na przeciwległej ścianie do tej pokrytej panelami. Jeden panel w zupełności wystarcza do zablokowania fali stojącej w konkretnym miejscu.

Panele wygłuszające przy odpowiednim montażu mogą ustrzec nas przed niepożądanym hałasem. Sprawią, że nie tylko zwiększymy komfort w naszym domu czy pracy, ale również ocieplimy wnętrze, wprowadzając do niego oryginalną aranżację.

Więcej na muteboards.pl

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu. 

Warto zobaczyć