Roślina doniczkowa o pięknych liściach - kalatea

Roślina doniczkowa o pięknych liściach - kalatea

Kalatea pręgowana jest jednym z wielu gatunków tej niezwykłej rośliny. Ich różnice widoczne są głównie w ubarwieniu poszczególnych liści oraz ich kształtu; wszystkie jednak posiadają podobne wymagania.

Gdy szukamy do naszego mieszkania rośliny, która posiada piękne liście, to naszą uwagę na pewno zwróci kalatea. Roślina ta jest wprawdzie bardzo wymagająca w pielęgnacji, ale warto włożyć swój wysiłek, bo jej prezencja rekompensuje wszystkie trudy.

Różne odmiany kalatei, czyli do wyboru, do koloru

Odmiana kalatea – Calathea posiada ponad 250 rodzajów gatunków roślin, które w większości pochodzą z tropikalnych części świata, takich jak Karaiby czy Brazylia. Najczęściej jednak spotyka się tylko kilka z nich, ponieważ ze względu na swoje pochodzenie, wymagania tych roślin są tak trudne, że nie da się im sprostać w domowych warunkach.

Spośród gatunków, względnie poprawnie radzą sobie w warunkach domowych takie odmiany jak:

kalatea lancetolistna - Calathea lancifolia - posiadająca długie, lancetowate, szerokie liście, posiadające od spodu bordową blaszkę, zaś góra jest jasnozielona oraz pokryta owalnymi wzorami,

kalatea makoya - Calathea macoyana – posiada ona sporej wielkości, osadzone na długich ogonkach, kremowe na górze oraz bordowo-kremowe od spodu liście, pokryte dużymi, zielonymi plamami na zewnętrznej blaszce,

kalatea falistolistna - Calathea rufibarba- posiadające lancetowate, długie oraz zielonych na górze, zaś bordowych od spodu liście, mające lekko pofalowane brzegi oraz blaszkę,

kalatea obrzeżona - Calathea picturata- posiadająca sporej wielkości, owalne liście, od spodu w odcieniu bordowym, zaś z wierzchu biało obrzeżone, jasnozielone, pokryte dużymi, ciemnozielonymi plamami, a także kremowobiałymi smugami,

kalatea pręgowana - Calathea zebrina – posiadająca jasnozielone, sporej wielkości liście, pokryte u góry ciemnozielonymi, szerokimi pasami,

Na wyróżnienie zasługuje również wspaniała kwitnąca kalatea żółtokwiatowa - Calathea crocata. Posiada ona sporej wielkości purpurowo-brunatne liście oraz szafranowo-żółte kwiaty, które występują na pędach w czasie zimy.

Dbanie o kalateę, czyli wymagania uprawowe

Jeśli zależy nam na cieszeniu się wspaniałym wyglądem tej rośliny, to pamiętajmy, że musimy jej zapewnić właściwe warunki uprawowe. Kalatea potrzebuje temperatury pokojowej w granicach 18-22°C przez cały rok. Roślina ta bardzo źle znosi temperaturę niższą niż 15°C oraz przeciągi. Konieczne jest dla niej także zapewnienie miejsca posiadającego dużą ilość światła rozproszonego. Kalatea nie przepada za cieniem, lecz ostre promienie słoneczne z łatwością mogłyby uszkodzić jej delikatne liście. Trzeba jej także zapewnić wilgotne, próchnicze, przepuszczalne oraz odrobinę kwaśne podłoże z dodatkiem torfu. Dbać należy również o ziemię w doniczce – powinna ona być wilgotna, ale nigdy mokra, bo z łatwością doprowadziłoby to gnicia korzeni rośliny. W czasie okresu wegetacyjnego, roślina ta powinna być systematycznie zasilana nawozami, które są przeznaczone dla roślin posiadających liście ozdobne. W tym celu odpowiedni będzie również biohumus, ponieważ posiada on wiele wartościowych substancji organicznych. Kalateę można też zasilać fusami z herbaty bądź kawy, dzięki którym zachowany zostanie odpowiedni odczyn ziemi.

Zraszanie kalatei

Jednym z największych wyzwań związanych z uprawą kalatei jest zapewnienie jej właściwej wilgotności powietrza. W przypadku powietrza zbyt suchego w danym pomieszczeniu, skutkiem będzie zwijanie się liści rośliny, utrata ich ładnego wyglądu oraz zasuszanie brzegów. Jeśli roślina zostanie w takich warunkach przez większą ilość czasu, to może dojść do chorowania oraz zamierania. Z tego powodu należy kaleteę odpowiednio często zraszać, umieszczać w jej pobliżu nawilżacz powietrza, albo doniczkę z kalateą ustawić na mokrych kulkach keramzytu. Do podlewania rośliny oraz jej zraszania należy używać wody przegotowanej, ponieważ nie posiada ona związków wapnia.

Kalatea - wspaniała ozdoba

W przypadku zdecydowania się na uprawę kalatei żółtokwiatowej, może zaistnieć trudność z uprawianiem jej w domowych warunkach – jest ona bowiem niezwykle wymagająca pod względem odpowiedniej temperatury i właściwej ilości światła. Z tego powodu lepiej zdecydować się na zakup kwitnącego egzemplarza, który po zakończeniu okresu kwitnienia należy zacząć uprawiać w taki sposób, jak typową roślinę ozdobną pokojową.

We właściwych warunkach kalatea będzie wspaniałą ozdobą domu. Po upływie około 3-4 lat może ona zacząć tracić swój atrakcyjny wygląd – wtedy w celu jej odmłodzenia należy ją przesadzić do innej doniczki. Roślinę tę można uprawiać w mieszkaniu, ale dużo lepiej będzie ona funkcjonowała w zamkniętych oknach kwiatowych, ogrzewanych oranżeriach czy ciepłych, widnych łazienkach, w których panują warunki zbliżone do jej naturalnych.

Jeśli zdecydujemy się na uprawę kalatei, to musimy pamiętać, że tak samo jak pokrewne z nią maranty, składa ona na noc swoje liście do góry, gdzie tym samym dochodzi do odkrywania spodu blaszek liściowych.

Dowiedz się jak uprawiać kalatea na https://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,14469305,Kalatea___jak_ja_uprawiac_.html

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.