Ocieplanie poddasza – jak to zrobić krok po kroku?

Ocieplanie poddasza – jak to zrobić krok po kroku?

Źle ocieplony dach powoduje do około 30% ubytku ciepła wytworzonego w domu. Odpowiednio gruba i solidna izolacja połaci dachu może nas uchronić przed podobnymi stratami. Pytanie, czym ocieplić poddasze, jakie materiały wybierać, a przede wszystkim: jak się za to zabrać?

Ocieplanie poddasza

Użycie niepoprawnego układu warstw izolacyjnych, nieciągłość materiału ociepleniowego czy brak prawidłowej paroizolacji – to najczęściej popełniane przez użytkowników błędy, które narażają nasze poddasze na zawilgocenie, rozwój grzybów i pleśni, co więcej – gnicie elementów drewnianej konstrukcji dachu. W celu uniknięcia podobnych potknięć, zalecamy, aby każda osoba zainteresowana ociepleniem poddasza zapoznała się z głównymi zasadami tego procesu.

Zdecydowanie jednym z najważniejszych działań jest wybór odpowiedniego materiału. Z racji, że będzie on uzupełniał przestrzenie między więźbą dachową, płyty muszą ściśle do siebie przylegać, tak by można było łatwo dotrzeć do narożników i załamań. Jeżeli zależy Ci na ciepłym i energooszczędnym poddaszu, poleca się wybrać do jego ocieplenia materiał nierozwarstwiający się, ale sprężysty.

pianka PUR

Ocieplanie poddasza - jak to zrobić?

Ocieplanie poddasza krok po kroku - jak tego dokonać? Ważne jest, aby dach był wentylowany, w przeciwnym razie w domu może pojawić się grzyb i pleśń. Polecane jest zwłaszcza ocieplanie pianką PUR, charakteryzującą się bardzo dobrą izolacją, szybkim montażem bez konieczności usuwania starego poszycia, a także brakiem wpływu na dodatkowe obciążenie dachu. Pianka PUR, jako warstwę izolującą, tworzy się z połączenia poliolu i izocyjanianu, które w wyniku reakcji chemicznej i ciśnienia wytworzonego w reaktorze natryskowym tworzą pianę. Po aplikacji piana ta znacznie zwiększa swoją objętość i twardnieje.

Kiedy poddasze zostanie przygotowane do procesu ocieplania, następuje etap właściwy - natrysk piany otwartokomórkowej, przeznaczonej do tego typu izolacji, tam gdzie piana ma kontakt z drewnem. Piankę nakłada się za pomocą równomiernego natrysku, bezpośrednio na membranę lub deskowanie. Piana rozrasta się stu dwudziestokrotnie, tworząc ostatecznie spójną warstwę. Poprawnie wykonana izolacja pianą niweluje niechciane mostki.

Natrysk pianką robi się na całej powierzchni poddasza z dołu do góry, najpierw między krokwiami. Ostatnim etapem jest precyzyjne wykończenie pianą pur stolarki okiennej, kanałów wentylacyjnych etc.

Podsumowując, ocieplenie poddasza i dachu polecane jest szczególnie osobom, którym zależy na obniżeniu rachunków za ogrzewanie swojego domu. Pamiętajmy, by zainwestować w odpowiednie materiały, dzięki którym zminimalizujemy umykanie energii przez poddasze. Wspomniana wcześniej pianka PUR jest odporna na działanie czynników zewnętrznych, jest także bezpieczna dla ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego. Niepoprawnie wykonane ocieplenie to mniej pieniędzy w naszym portfelu. Zdecydowanie więcej zapłacimy wówczas za ogrzewanie. W przypadku niedopilnowania odpowiednio przeprowadzonego ocieplenia poddasza, przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach grozi, co najgorsze - naszemu zdrowiu.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.