Świdośliwa kanadyjska. Co to za roślina?

Świdośliwa kanadyjska. Co to za roślina?

Świdośliwa kanadyjska to nazwa rośliny, o której w ostatnim czasie prawdopodobnie słyszał każdy. Jest to roślina, która na przestrzeni ostatnich lat zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Świdośliwa jest stosunkowo łatwa w uprawie, ponadto jest bardzo atrakcyjna (między innymi ze względu na swoje wyjątkowe owoce), dlatego też coraz częściej można ją znaleźć w lokalnych sklepach ogrodniczych. Jak powinna wyglądać poprawna uprawa tej rośliny, na którą odmianę najlepiej się zdecydować i jak wykorzystać owoce tego wyjątkowego drzewa?

Szukając firmy, która może podjąć się wykonania aranżacji ogrodu, warto skorzystać z usługi wyszukiwania wykonawcy. Konieczne jest wypełnienie formularza, kolejnym krokiem jest otrzymanie dostępu do ofert specjalistów, którzy mają doświadczenie w zakładaniu ogrodów oraz sadzenia w nich odpowiednich roślin.

Świdośliwa - najważniejsze informacje

Świdośliwa w Polsce nie należy do najpopularniejszych roślin, jednakże na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz częściej można ją zaobserwować w ogrodach. To roślina, którą najczęściej można spotkać na terenie Kanady, nie dziwi zatem, że w polskich ogrodach jej najczęściej spotykaną odmianą jest  świdośliwa kanadyjska (Amelanchier canadensis). Świdośliwy są stosunkowo niedużymi drzewkami lub niezbyt rozgałęzionymi krzewami. Zazwyczaj uprawia się je nie tylko ze względu na ich atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim dla ich smakowitych owoców.

Świdośliwa kanadyjska najczęściej jest spotykana oczywiście w kanadyjskich ogrodach, jednak nierzadko można je zobaczyć również w Europie, między innymi w Finlandii czy na Litwie. To roślina, która - jak można się domyślić - do odpowiedniego wzrostu nie potrzebuje dostępu do dużej ilości ciepła. Zimy w Kanadzie są zazwyczaj zimniejsze od tych panujących w Polsce, można zatem bez obaw zdecydować się na zakup sadzonki, nie zostanie ona bowiem zniszczona za sprawą zbyt niskich temperatur.

Sposób uprawy świdośliwy

Świdośliwa nie jest rośliną, którą powinno się uprawiać w pojemnikach. Wynika to z faktu, że przy przemyślanej pielęgnacji drzewo może osiągnąć imponujące rozmiary - największe drzewka mogą mierzyć nawet 20 m, z kolei najniższe niewiele ponad 20 cm.

Drzewo ma charakterystyczną szarą korę, która jest gładka, lecz z czasem może zacząć pękać. Liście świdośliwy są zielone i ząbkowane. Ich kształt przypomina elipsę, a nerwy są rozłożone równolegle. Kiedy zaczyna się okres wiosenny na drzewach pojawiają się delikatne, bardzo ładne kwiaty. Mają one po pięć płatków, które zwykle są białe, choć niekiedy można natrafić na odmianę z kwiatami w odcieniu pastelowego róży czy jasnej czerwieni.

Większość osób decydujących się na uprawę świdośliwy robi to ze względu na jej owoce. Wyglądem przypominają one jagody pozorne. Dojrzewają w okresie letnim, wówczas ich odcień staje się prawie całkowicie czarny. Owoce świdośliwy są niewielkie, mierzą od 5-15 mm. Ich smak przypomina nieco borówkę amerykańską, jednakże zawierają one więcej witamin, są również źródłem żelaza oraz wapnia.

Dowiedz się więcej na temat uprawy i pielęgnacji świdośliwy kanadyjskiej

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.