Jak dbać o płytki ceramiczne?

Jak dbać o płytki ceramiczne?

Przy zakupie płytek ceramicznych ze szkliwem matowym należy zwrócić uwagę na pewne kwestie związane z ich konserwacją. Niektóre rodzaje płytek ze szkliwem matowym mają na swojej powierzchni mikropory. Wypełniacz fug (masa szpachlowa) może wnikać głęboko w warstwę wierzchnią, co znacznie utrudnia czyszczenie płytek po ich ułożeniu. Dlatego zaleca się najpierw przeprowadzenie próby na małej powierzchni i upewnienie się, że można ją łatwo oczyścić z fug.

Czym czyścić płytki ceramiczne?

  • W przypadku niewielkich zabrudzeń do przetarcia powierzchni wystarczy wilgotna gąbka i miękka, sucha szmatka;
  • W przypadku umiarkowanych zabrudzeń można użyć płynu do mycia okien lub letniego roztworu łagodnie alkalicznego detergentu domowego, w razie potrzeby zwiększając stężenie roztworu;
  • Płytek ceramicznych nie należy myć mydłami zawierającymi kwasy organiczne i tłuszcze, ponieważ w wilgotnych warunkach może to powodować powstawanie zarodników pleśni i tłustej warstwy na powierzchni płytki, co znacznie zmniejsza połysk szkliwa;
  • Piasek i kurz zwiększają efekt ścierania, jaki wywołuje ciągłe chodzenie po powierzchni podłogi wyłożonej płytkami. Dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie podłogi w czystości i unikanie kurzu, piasku i drobnego żwiru z ulicy; szczególnie ważne jest utrzymywanie jej w czystości przez cały czas w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych.

Należy unikać agresywnych środków czyszczących:

  • Stosowania agresywnych detergentów na bazie kwasów, ponieważ mogą one naruszyć integralność strukturalną materiałów na bazie cementu stosowanych do wypełniania spoin między płytkami oraz uszkodzić glazurę i dekory;
  • Stosowania metalowych szczotek i materiałów ściernych, zwłaszcza podczas czyszczenia płytek z błyszczącą glazurą, ponieważ takie systematyczne
  • "Twarde czyszczenie" może prowadzić do powstawania rys i odprysków, które z kolei mogą powodować powstawanie "siatki" pod glazurą lub ciemnienie fragmentów płytek.

Płytki ceramiczne w łazience

Jak często je pielęgnować?

Aby utrzymać ceramikę w czystości, wystarczy raz w tygodniu umyć ją zwykłą, ciepłą wodą. Wykładziny ścienne można czyścić zwykłą miękką ściereczką, a podłogę mopem. Pamiętaj, aby używać tylko łagodnych detergentów. Należy unikać środków czyszczących w postaci proszku lub o właściwościach ściernych. Woda może pozostawiać smugi. Dlatego po czyszczeniu na mokro najlepiej jest dodatkowo przetrzeć ściany suchą szmatką lub ściereczką, aby usunąć wszelkie ślady wilgoci. To samo dotyczy podłogi.

Ze względu na łatwość utrzymania czystości i higieny płytki ceramiczne są doskonałym pokryciem podłóg, a także ochroną ścian. Do ich prawidłowego czyszczenia nie potrzeba wiele - wystarczy woda i nieagresywne detergenty. Do codziennej konserwacji wystarczy zwykła, wilgotna ściereczka. Za pomocą wilgotnej szmatki można zetrzeć kurz i śmieci, a płytki będą lśniące i czyste.

Jeśli jednak plamy są bardziej uporczywe, wymagają nieco więcej wysiłku. Często pomocne są detergenty z łagodnym środkiem ściernym - można w ten sposób usunąć uporczywe plamy i trudno dostępne miejsca. Można również stosować specjalne środki do czyszczenia płytek. W takich przypadkach delikatna pielęgnacja powierzchni jest dobrze przemyślana i gwarantowana przez producenta produktu.

Nie zapomnij o fugach

Spośród wielu dostępnych na rynku środków czyszczących i detergentów warto wybrać te, które są zalecane przez producenta do pielęgnacji płytek ceramicznych, takie jak: specjalne środki do usuwania zapraw i fug po ułożeniu płytek ceramicznych; łagodne detergenty, środki do gruntownego czyszczenia płytek; środki do ochrony fug przed zarodnikami pleśni; środki hydrofobowe do pielęgnacji płytek podłogowych; środki do konserwacji polerowanych powierzchni płytek itp.

Jeśli powierzchnia ma być malowana, płytki ceramiczne można przed ułożeniem zabezpieczyć specjalnym preparatem, takim jak KIILTO COAT (Finlandia) lub innym, zalecanym przez producenta zaprawy. Produkt tworzy warstwę ochronną, która zapobiega przenikaniu pigmentów barwiących na powierzchnię. Po zakończeniu pracy produkt można łatwo usunąć wraz z pozostałą fugą. Można również wybrać fugę dopasowaną do koloru płytek, dzięki czemu wszelkie plamy będą mniej widoczne.

Po zakończeniu układania płytek i spoinowania należy oczyścić zabezpieczoną powierzchnię. Pomocne mogą być specjalne produkty używane do usuwania fug, a nawet starych zabrudzeń po pracach budowlanych. Źle wykonane czyszczenie po ułożeniu podłogi powoduje powstawanie smug, które utrudniają utrzymanie podłogi w czystości mimo codziennego sprzątania.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.