Jak wybrać fotel i tego nie żałować?

Jak wybrać fotel i tego nie żałować?

Coraz więcej godzin w ciągu dnia potrafimy spędzać w pozycji siedzącej. Nic więc dziwnego, że to, jaki rodzaj siedziska wybierzemy, wcale nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Jak zatem wybrać fotel, który zapewni nam zarówno wygodę, jak i funkcjonalność? Potrzeba relaksu po ciężkim dniu pełnym pracy wydaje się czymś zrozumiałym. Oczywiście, trudno liczyć na taki stan rzeczy, jeśli brakuje nam odpowiedniego fotela. Te, które nadają się do tego najlepiej, zwykle są fotelami jednoosobowymi, nic więc dziwnego, że często określane są mianem „krzeseł egoisty”.

Nie każdy fotel jednoosobowy sprawdzi się jednak tak samo dobrze. Jeśli więc zastanawiamy się nad zakupem, powinniśmy mieć na uwadze to, że choć kwestia wizualna jest ważna, nie może być dla nas wiodąca. Wcale nie mniej istotne wydaje się w tym kontekście wygodne oparcie, miękkie siedzisko oraz podłokietniki, w innym wypadku wielogodzinne siedzenie może dać się nam we znaki. Tym, co powinno skupiać na sobie naszą największą uwagę, okazuje się więc być ergonomiczność fotela. W praktyce oznacza to, że fotel powinien mieć nie tylko odpowiednie siedzisko i zagłówek, ale również kąt nachylenia oparcia i podłokietniki. Od dobrego fotela oczekuje się również, że jego kształt będzie dopasowany do ruchów osoby, która właśnie w nim siedzi.

wygodny fotelW przypadku głębokości i szerokości siedziska fotela, najczęściej przyjmuje się, że nie powinny one wynosić mniej niż czterdziestu centymetrów. Nie ma idealnego materiału, z którego siedzisko jest wykonane, przyjmuje się jednak, że powinien on pozwalać na zagłębienie się w dół o dwa lub trzy centymetry. Jeśli decydujemy się na zakup fotela, który trafi do salonu, mamy świadomość tego, że będzie on ważnym elementem dekoracyjnym. Jeśli zależy nam na nowoczesnym fotelu, coraz częściej w sprzedaży dostępna jest zarówno jego wersja standardowa, jak i rozkładana.

Gdy sięgamy po model, który ma pojawić się w salonie, musimy mieć na uwadze znaczenie jego aspektu wizualnego. Trudno wyobrazić sobie, że fotel będzie wyglądał dobrze, jeśli nie będzie komponował się z resztą wystroju pomieszczenia. Oczywiście, równie mile widziany jest kontrast, modne są więc fotele odznaczające się intensywnym kolorem oraz te, które mają niebanalne kształty. Pewne rozwiązania pozostają w modzie nawet pomimo tego, że trendy się zmieniają i z takim stanem rzeczy mamy do czynienia choćby w przypadku foteli skórzanych. Te są wyjątkowo eleganckie, zdecydowana większość ma przy tym możliwość rozłożenia siedziska, co stanowi ich dodatkowy atut.

Nie mniej interesującym fotelem salonowym jest klasyczny fotel bujany. Obecnie hitem są przy tym specjalne fotele wiszące, które zachwycają niestandardowym wyglądem i nowoczesnym designem, jaki wprowadzają do naszego domu. O szczególną troskę o swoje siedzisko należy zaapelować do tych osób, które pracują przy biurku. W ich wypadku nieodpowiedzialny wybór może mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na zdrowie. Jeśli krzesło biurowe jest ergonomiczne, można mieć też pewność, że sama wykonywana przy nim praca będzie bardziej efektywna.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.