9 pomysłów na radosny ogród ziołowy

9 pomysłów na radosny ogród ziołowy

Jeśli próbowałaś i nie udało Ci się stworzyć ogrodu ziołowego, który kochasz - nie obawiaj się! Zebraliśmy nasze najlepsze pomysły na ogród ziołowy, które uzupełnią Twoje umiejętności kulinarne o kolekcję ziół, która będzie pięknie wyglądać. Kto wie, może w tym roku będziesz mieć zdrowy i stylowy ogród ziołowy przez cały rok.

Zioła to małe, kochające słońce cuda. Większość ziół potrzebuje 4-6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Zanim wyruszysz w nieznane, zaopatrz się w dobrej jakości ziemię (taką, która ma dobry drenaż), doniczki lub duże grządki i nasiona lub już wykiełkowane zioła (jeśli nasiona są jeszcze zbyt ryzykowne). Brzmi to prosto, ale bez tych podstaw narażasz się na katastrofę, więc zwróć uwagę na to, aby nie popełnić błędów z zeszłego roku.

Następną rzeczą do zrobienia jest decyzja, gdzie je umieścić i w co dokładnie je włożyć, ale nie martw się, mamy cię pod opieką! Zachęcamy również do odwiedzenia strony https://mandevilla.pl/ gdzie znajdziesz więcej porad odnośnie domowego ogródka.

1. Redukcja, ponowne wykorzystanie, recykling!

Nie musisz spędzać godzin na szukaniu "idealnych" doniczek do swojego małego ogródka ziołowego. Zaoszczędź czas i pieniądze, wykorzystując stare szklanki, kubki i imbryki, aby dać nowe życie swoim starym naczyniom do picia. Użycie niedopasowanych doniczek może dać wyjątkowy efekt na Twojej półce z ziołami. Spróbuj zebrać kubki o różnych wzorach i kolorach, aby je wyróżnić, lub trzymaj się jednego schematu kolorystycznego, aby nadać ogrodowi bardziej uporządkowany wygląd. Zaletą używania kubków i misek jest to, że są odporne na warunki atmosferyczne, więc doskonale nadają się do wnętrz lub mogą być wykorzystane do poprawy wystroju na zewnątrz.

WSKAZÓWKA: Zioła najlepiej rosną w mniejszych doniczkach. Idealne są kubki i doniczki o średnicy 10 cali.

2. Zawieś je na ścianę!

Pionowe ogrody pozostają w trendzie - są zarówno funkcjonalne, jak i piękne. Spróbuj wykorzystać karnisze z recyklingu i zaczepić na nich sadzonki, lub na większą skalę sprawdź te wspaniałe ściany z Vertical Gardens Australia. Wisząc w pionie, możesz zastąpić tradycyjny wazon czymkolwiek, od plastikowych butelek po słoiki typu mason. Pomysły na ogród ziołowy obejmują wykorzystanie starych drewnianych palet, aby przekształcić je w ramę ogrodu ziołowego! Aby uzyskać tanią, ale rustykalną i stylową opcję, stwórz ogródek ziołowy z palet, wieszając je i zamykając dolne krawędzie, aby stworzyć skrzynkę do sadzenia roślin. Pomieszaj je, sadząc obok ziół kwiaty i inne małe rośliny.

WSKAZÓWKA! Wieszając zioła w pionie, najlepiej powiesić je na zewnątrz, ponieważ wymagają one drenażu.

3. Just hangin'

Wiążąc się z motywem nadmorskim, podwieś swoje zioła w sadzarce z makramy. W tym celu nie musisz sięgać głęboko do kieszeni, ponieważ z łatwością możesz sam stworzyć spersonalizowaną ramę do roślin. Wszystko czego potrzebujesz to trochę liny, pręt jakiegoś rodzaju (drewno lub metal) i mała doniczka. Spróbuj również włączyć różne kolorowe liny, aby dopasować temat swojego domu lub obszaru zewnętrznego. Te wieszaki mogą także być bezpośrednio zawieszone na dachu, używając pierścienia na górze zamiast pręta. Powieszenie ich wewnątrz przy oknie zapewni, że dostaną wystarczająco dużo światła słonecznego. Jeśli potrzebujesz pomocy z tematem i projektem na zewnątrz, Designbx oferuje niedrogie pakiety, aby dać Ci przewagę.

WSKAZÓWKA! Nie przesadzaj z podlewaniem ziół. Podlewaj je tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha, w przeciwnym razie ryzykujesz, że gleba pod nimi zgnije.

4. Cud jednej donicy

Niezależnie od tego, czy jest to duża ozdobna donica ogrodowa, stary ceramiczny kociołek czy sadzarka skrzynkowa, trzymanie ziół w jednym miejscu ułatwia podlewanie i dodaje różne tekstury do jednego wyglądu. Zioła takie jak bazylia, rozmaryn i mięta mogą stać się dość duże, gdy rosną w odpowiednich warunkach, więc sadząc je razem, należy rozważyć wielkość każdej rośliny, gdy są w pełni rozwinięte. Jeśli zamierzasz uprawiać zioła, będziesz potrzebował czegoś, na czym można je umieścić, więc dlaczego nie założyć małego ogrodu warzywnego w tym samym czasie. Duże drewniane skrzynie do sadzenia są w trendzie, co oznacza, że można uzyskać najlepsze z obu światów. Podziel donicę na pół i zrób w jednej połowie warzywnik, a w drugiej zioła. Obiad jest w jednym miejscu!

WSKAZÓWKA! Jeśli zioła wymkną się spod kontroli, zawsze możesz je przesadzić, dzieląc ziemię pionowo przez środek.

5. Pożegnaj się z podlewaniem

Czy jesteś winowajcą głodzenia swoich ziół? Jeśli jesteś typem osoby, która zapomina o regularnym podlewaniu swoich ziół (bądźmy szczerzy, wszyscy to robimy), to sadzenie korzeni prosto do wody może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Weź kilka słoików typu mason i napełnij je wodą źródlaną. Następnie wystarczy przyciąć korzenie na 6 cali (usuwając dolne liście), zanurzyć je w wodzie i pozwolić im rosnąć. Zioła mogą pozostać w wodzie przez cały rok, bez żadnej konserwacji. Zioła takie jak mięta pieprzowa, mięta, oregano, bazylia, szałwia, stewia, melisa i tymianek najlepiej rosną w wodzie.

WSKAZÓWKA! Korzenie mają tendencję do wyrastania z dala od światła słonecznego, dlatego też dolna połowa słoika powinna być ciemniejsza, aby zioła nie rosły jednostronnie.

6. Zatopiony ogród

Wyciągnij elektronarzędzia i spróbuj swoich sił w niestandardowym tworzeniu centralnego miejsca na stół jadalny. Przynieś życie do starego stołu rodzinnego, kładąc się w dużych, solidnych pojemnikach, aby dać mu nowoczesny i godny pozazdroszczenia re-vamp. Dzięki temu goście mogą dodawać swoje własne przybrania! Możesz również wypróbować tę technikę przy stołach na świeżym powietrzu, aby zioła miały maksymalny dostęp do słońca.

WSKAZÓWKA! Umieść warstwę kamyków na dnie ziemi, aby woda mogła spływać i nie gniła w korzeniach ziół.

7. Szklane słoiki

Umyj szklane słoiki i kanistry, aby stworzyć uroczą doniczkę DIY. Mogą one być również wykorzystywane do przechowywania ziół po wysuszeniu! Szklane słoiki mogą być umieszczone w koszykach, aby stworzyć mobilny ogród ziołowy, więc można gonić słońce wokół domu, aby utrzymać swoje zioła szczęśliwy. Jeśli Twoje szklane słoiki nie są niczym specjalnym, dodaj im uroku za pomocą wstążki, sznurka i/lub koronki.

WSKAZÓWKA! Pamiętaj, aby oznaczyć swoje słoiki, ponieważ może to być mylące, gdy zioła są sadzone w ten sam sposób.

8. Półki i regały

Wykorzystaj stare półki na książki i drabiny do stworzenia idealnego uchwytu na doniczki. Mogą one być używane do małych przestrzeni na balkonach, gankach, a nawet w jadalni obok dużego okna, aby zmaksymalizować przestrzeń pionową. Półki mogą być również używane do różnych małych sukulentów i kwiatów, aby dodać kolor. Umieść półki w nasłonecznionym miejscu lub przy oknie we wnętrzu. To kolejne miejsce, w którym z pomocą przychodzą palety drewniane. Postaw paletę na boku, wbuduj w nią kilka półek i pomaluj świeżą farbą.

WSKAZÓWKA! Umieść gazę lub siatkę za półkami, aby zioła, które lubią się zastanawiać, mogły rosnąć w górę siatki zamiast plątać się wokół innych roślin.

 

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.