Lakierowanie drewna - poradnik

Lakierowanie drewna - poradnik

​Lakierowanie drewna to zadanie, które czeka każdego amatora drewnianych konstrukcji. Jak każda usługa stolarska, lakierowanie drewna wymaga odpowiedniego przygotowania. W Polsce i na świecie istnieje wiele zakładów stolarskich, które lakierują drewno na zamówienie, ale nie ma przeciwwskazań, żeby lakierowanie odbyło się w warunkach domowych, przez miłośników stylu “zrób to sam”.

W tym poradniku przedstawimy podstawy dot. skutecznego lakierowania drewna, jednej z najprostszej usługi stolarskiej. Zapraszamy!

Usuń lakier. Ale czy zawsze?

Pierwszy krok jest uzależniony od kilku sytuacji. Usunięcie lakieru jest niezbędne np. gdy poprzednie powłoki są w kiepskim stanie, odklejają się od drewna, są postrzępione i zniszczone. Podobnie w przypadku renowacji parkietu, również niezbędne jest usunięcie starego lakieru, razem z bardzo cienką warstwą samego parkietu (nie więcej niż 0.5 mm). 

Inną sytuacją w której warto jest usunąć stary lakier to chęć odsłonięcia surowego drewna. Eksponowanie słojów drewna często podkreśla naturalny charakter pomieszczeń. Wiele zakładów oferuje usługi stolarskie właśnie w stylu retro.

Usługi Stolarskie

Nie musisz usuwać lakieru, kiedy stara warstwa jest w dobrym stanie, zwłaszcza gdy odświeżasz meble, a nie parkiet. Pamiętaj jednak, że nakładasz kolejną warstwę specyfiku na mebel, co nie będzie obojętne dla jego wyglądu zewnętrznego - upewnij się, że poprzednia warstwa nie jest uszkodzona.

Możesz, choć nie musisz sięgać po profesjonalne usługi stolarskie gdy chcesz usunąć lakier lub nałożyć nową warstwę bezpośrednio na starą. Zanim jednak przystąpisz do tego, przeprowadź próbę na niewielkiej powierzchni, żeby upewnić się że obie warstwy będą ze sobą współgrać wizualnie.

Napraw drewno

Bardzo ważny krok przy lakierowaniu drewna (ale też przy innych usługach stolarskich) to upewnienie się, że drewno jest gotowe do naprawy. Chodzi o wszelkie rysy, złamania, zadarcia i inne uszkodzenia mechaniczne, które mogą uniemożliwić estetyczne lakierowanie drewnianej powierzchni.

Upewnij się, że drewno jest całe, a w razie wszelkich nierówności, popraw je masą szpachlową do drewna lub zgłoś się do stolarza czy stolarni. Niektóre meble są warte profesjonalnej usługi stolarskiej.

Polakieruj drewno odpowiednim lakierem

Bardzo ważne jest, by lakierować drewno odpowiednim preparatem. To, jaki to będzie specyfik, zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju powierzchni, przeznaczenia mebla czy kwestii estetycznych. Jeśli nie wiesz jaki lakier wybrać, skontaktuj się z najbliższą stolarnią, która wśród usług stolarskich ma właśnie lakierowanie powierzchni drewnianych, np. ze Stolarnią Dębina: https://stolarniadebina.pl/

Lakiery dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne; w zależności od tego czy dane drewno będzie wystawione na warunki atmosferyczne, czy nie. W pierwszym przypadku, lakier chroni np. przed wilgocią czy wysoką temperaturą, w drugim - przed urazami mechanicznymi.

Jeśli masz zamiar lakierować drewno samemu, posiłkuj się instrukcją na etykiecie preparatu. Producenci lakierów do drewna mają na uwadzę samodzielnych majsterkowiczów i krok po kroku opisują cały proces. 

Powodzenia!

Artykuł partnera

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.