Co trzeba wiedzieć decydując się na założenie akwarium w domu?

Co trzeba wiedzieć decydując się na założenie akwarium w domu?

Sporo osób chce założyć akwarium, jednak ma wątpliwości czy warto się na to zdecydować oraz czy takie wyzwanie ich nie przerośnie. Odpowiedź jest jednoznaczna – z pewnością warto podjąć próbę. Możliwość patrzenia na rybki pływające w akwarium jest relaksująca i pomaga odciągnąć uwagę od „pożeraczy czasu”, jakim są choćby telewizor czy media społecznościowe. Dorosłym ludziom akwarium pomoże odprężyć się po wymagającym dniu w pracy, również dzieciom sprawi sporo radości.

Perspektywa zakładania i urządzania akwarium niektórym wydaje się wyjątkowo trudna. Na szczęście założenie akwarium nie jest skomplikowanym procesem. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarystyką powinny zdecydować się na opcję słodkowodną i towarzyską. W takich akwariach nie ma konieczności przestrzegania tak sztywnych reguł jak w przypadku akwariów środowiskowych. Również późniejsze dbanie o zbiornik z rybkami nie będzie pochłaniać dużej ilości czasu oraz energii. Co zatem trzeba wiedzieć decydując się na założenie własnego akwarium?

Zakładanie akwarium w mieszkaniu

Pielęgnacja rybek w domowym akwarium nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Rybki wymagają karmienia co drugi dzień, w przypadku, gdy domowników przez kilka dni w domu nic nie stoi na przeszkodzie, by o pomoc poprosić przyjaciela czy sąsiada. Mimo że hodowla rybek nie jest dużym wyzwaniem do tematu należy podjeść odpowiedzialnie i zagwarantować im warunki sprzyjające rozwojowi. Akwarium powinno zatem spełniać kilka podstawowych warunków - przede wszystkim musi zostać ustawione w miejscu, które znajduje się w zasięgu wzroku domowników. Ponadto powinno mieć stabilne podłoże i znajdować się w miejscu, do którego łatwo można się dostać w celu nakarmienia rybek czy wymiany wody.

Kiedy akwarium już stanie w domu należy wypełnić je wodą i umieścić w nim rośliny. Przydatne mogą okazać się preparaty z funkcją redukującą ilość chloru w wodzie. Również kwestia roślin wymaga przemyślenia – te żywe pięknie się prezentują i sprzyjają rozwojowi rybek, jednakże wymagają więcej pracy aniżeli sztuczne. Konieczne jest zapewnienie im odpowiedniego światła oraz temperatury. Mimo to warto się na nie zdecydować, są bowiem bardziej efektowne od roślin sztucznych, dodatkowo gwarantują rybkom dostęp do większej ilości tlenu.

W którym miejscu postawić akwarium?

Akwarium nie należy stawiać na parapecie, ponieważ przeciągi i częsta zmiana temperatury może źle wpływać na rybki. Lepszym pomysłem jest postawienie go w pobliżu okna wychodzącego na wschód lub zachód. Dobrze, by akwarium zostało postawione w bliskim sąsiedztwie roślin. Jeśli istnieje możliwość umiejscowienia zbiornika w przestronnym pomieszczeniu warto zdecydować się na taki krok, bowiem będzie ono efektownie wyglądać postawione w centralnej części pokoju. Ciekawym rozwiązaniem są także akwaria wbudowane w ścianki działowe.

Urządzanie domowego akwarium – akcesoria niezbędne do hodowli rybek

Osoby, które nie są jeszcze doświadczonymi akwarystami powinny zdecydować się na zbiornik nie mniejszy niż 60 l. W przypadku akwarium słodkowodnego warto kupić wersję 100 litrową, ponieważ da ono możliwość hodowania sporej liczby gatunków ryb oraz roślin. W przypadku akwariów mniejszych niż 60 litrów utrzymanie odpowiedniej równowagi biologicznej może okazać się trudne.

Zbiornik powinien być nie tylko odpowiedniej wielkości, ale również posiadać odpowiednie przykrycie, które uniemożliwi odparowanie wody z jego wnętrza. Konieczny jest również zakup filtra, oświetlenia oraz grzałki. Wspomniane akcesoria można kupować oddzielne, jednak w wielu sklepach można znaleźć już skompletowane zestawy idealnie nadające się do założenia domowego akwarium.

Akcesoria do domowego akwarium znajdziesz pod adresem https://alibiuro.pl/akwarystyka

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.