7 warzyw, które można łatwo uprawiać w domu

7 warzyw, które można łatwo uprawiać w domu

Czasami chcemy wyjść na balkon, jak Jamie Oliver, zdobyć własne warzywa i zioła i zrobić z nich wystawny posiłek. A balkon, przy okazji, wygląda o wiele ładniej, jeśli przechowuje nie stare śmieci, które powinny być wysyłane na wysypisko, ale pachnące zioła i warzywa. 

Papryka

Na parapecie można wyhodować gorącą paprykę na pizzę diablo. Będzie potrzebował ciepłego, jasnego miejsca i odmian odpowiednich do domowej uprawy: "Carmen", "Flint", "Ogonyok", "Ryabinushka", "Bride", "Babi Summer", itp.

Krzewy są bardzo ładne i nie wymagają dużych garnków. Jedna roślina może być założona do 50 owoców. Optymalna temperatura wynosi 25-27 stopni Celsjusza. 

Marchewki

Aby uprawiać marchew w domu, lepiej wziąć mini odmiany takie jak "Parmex", "Sophie", "Grandson". Rosną w ciągu 80-90 dni i nie wymagają dużo miejsca - doniczka lub pojemnik będzie do nich pasować. Można również wziąć zabawną odmianę okrągłą "Round Baby". 

Ziemia dla marchewki powinna być lekka i dobrze zdrenowana. Warzywo może być uprawiane w ciętych plastikowych butelkach. Optymalna temperatura wynosi od 13 do 24 stopni Celsjusza. 

Zobacz promocje w gazetka biedronka.

Mięta

Mennica jest rośliną nie kapryśną i niewymagającą. Może rosnąć na Twoim parapecie lub balkonie nawet w zimie, jeśli zaaranżujesz dodatkowe oświetlenie. Można go uprawiać z sadzonek i nasion. Jeśli istnieje możliwość wykopania sadzonek w chacie od siebie lub od przyjaciół, lepiej jest skorzystać z tej metody. Mięta, wyhodowana z nasion, nie jest tak aktywnie akceptowana, a na zbiory trzeba będzie dłużej czekać. 

Należy pamiętać, że roślina ta lubi dobrze nawilżoną glebę. A wybierając miejsce na to, należy pamiętać, że oświetlenie powinno być dobre, ale lepiej unikać bezpośredniego światła słonecznego. Optymalna temperatura dla mięty wynosi 20-25 stopni Celsjusza. 

Zielona cebula

Aby uprawiać zieloną cebulę w domu, nie jest wymagana żadna szczególna zręczność. Warto jednak wziąć pod uwagę kilka niuansów: cebula, którą posadzimy powinna być okrągła, gęsta w dotyku i bez śladów gnicia, kielich korzeniowy - dobrze uformowany.

Natychmiast po posadzeniu warto umieścić cebulę w chłodnym, ciemnym miejscu, aby system korzeniowy był lepiej uformowany, a dopiero wtedy piórko będzie potrzebowało dużo światła. Optymalna temperatura to 18-20 stopni, nie należy się przegrzewać, bo wtedy zatrzyma się wzrost zieleni. 

Bazylia

Każda odmiana bazylii dobrze rośnie w doniczkach i pudełkach. Lepiej jest przydzielić słoneczne miejsce, dobrze nawodnić, utrzymać ciepło i zapewnić dobry drenaż. Zarówno sadzonki, jak i nasiona mogą być wykorzystywane do sadzenia. W tym przypadku sadzonki szybko dadzą pierwsze zbiory, ale nie będą trwały długo, ponieważ szybko kwitną. Na zbiory z nasion trzeba będzie dłużej czekać, ale taki krzak wytrzyma dłużej.

Optymalna temperatura dla bazylii - 20-25 stopni Celsjusza. Zimą potrzeba około 3-4 godzin światła, aby zwiększyć ilość światła dziennego.

Ogórki

Do uprawy ogórków na parapecie lub balkonie należy rozważyć odmiany hybrydowe, które są oznaczone symbolem F1. Jeśli jest w dobrym stanie, może rodzić od 3 do 4 tuzinów owoców. Tutaj będziecie musieli zrobić trochę kłopotów z kiełkami, ale po przeszczepieniu ich do pudełek będziecie musieli tylko podlewać je i przycinać pędniki.

Rośliny sadzone są w pojemnikach o objętości co najmniej 5 litrów. Ważne jest, aby pamiętać, że ogórki są dużymi zjadaczami wody, a gleba powinna być zawsze wilgotna. Optymalna temperatura to 21-24 stopnie ciepła. 

Pomidory

Jako pomidory domowe zazwyczaj wybierają odmiany karłowate: "Minibel", "Florida Petite", "Balcony Miracle", itp. Do tego cudu trzeba będzie dać najbardziej oświetlone miejsce w mieszkaniu. Trzeba będzie zacząć od sadzonek, a następnie sadzić je w pojemnikach, podwiązać, karmić i chronić przed zimnem. Jest to jedna z najbardziej kłopotliwych upraw balkonowych, ale zbiory przychodzą z dumą z wykonanej pracy i talentu ogrodniczego. 

Ważne jest, aby pamiętać, że pomidory, jak wszystkie rośliny, lubią wodę, ale są łatwe do zatopienia. Więc ostrożnie z wodą. Optymalna temperatura wynosi 23-25 stopni Celsjusza.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.