Wnętrze w stylu prowansalskim
Styl prowansalski, jak sama nazwa wskazuje,narodził się na południu Francji, w Prowansji. W ten sposób urządzony był klasyczny dom,symbol tamtego regionu, tak zwany mas. Jest todom kamienny, wyjątkowo kolorowy, zmalowanymi w ciepłe barwy tynkami.
Stosowany do tego celu naturalny barwnikpochodził z kamieniołomów w Roussillon izapewniał odcienie od żółtego do jasnegopomarańczowego. Ściany, po zastosowaniubarwnika, często były dodatkowo przecieranewapnem. Co nie tylko je rozjaśniało, alezapewniało też bardzo ciekawą fakturę. Pasowała ona do drewnianych lub kamiennych podłóg masów. Ceniona była zawłaszcza chroniąca przed upałem terakota.
Umeblowanie domu prowansalskiego jest bardzo charakterystyczne, ponieważ opiera się o elementy przecierane. Do tego dochodzą bardzo delikatne rzeźbienia w formie kłosów i motywów kwiatowych w drewnie owocowym, ewentualnie z orzecha. Często maluje się je na żółto, a przecieranie w tym wypadku nie jest zabiegiem, lecz naturalną koleją rzeczy.
Można również korzystać z mebli metalowych, odważnie giętych. Równie odważni możemy być z dekoracjami. Oprzeć je można o ciężkie tkaniny, zwłaszcza żakardy i kretony w barwach ścian. Do tego dokładamy miejscową ceramikę z Moustiers. Dekorujemy ją w motywy lawendy i zwłaszcza oliwek. Inne elementy są także dopuszczalne, na przykład cykady.
Salon i kuchnia czasami mogą się wydawać zagracone,co jest efektem obecności tam całej masy różnych sprzętów. Czasami nie ma ostrego rozróżnienia pomiędzy meblami ogrodowymi i meblami do domu. Posadzki pozwalają na wprowadzenie do domu mebli ogrodowych i korzystanie z nich w całkowicie normalny sposób. Trochę takie podejście można złamać w kuchni, która może zostać zaaranżowana w sposób minimalistyczny, przynajmniej jak na styl prowansalski. Gładkie, bielone ściany lub ściany z naturalnego kamienia, a do tego równie gładka terakotowa podłoga. Jeśli mamy na to miejsce, w kuchni może być też jadalnia, której nieodłącznym elementem są krzesła z plecionymi oparciami.