Przygotuj samodzielnie meble z palet

Przygotuj samodzielnie meble z palet

Meble z palet są w ostatnim czasie bardzo modne i w wielu domach można cały czas zobaczyć szafy czy łóżka przygotowane z tego materiału. Pojawiają się nawet stoliki kawowe na kółkach czy stylowe wieszaki w przedpokoju. Z tego rozwiązania korzysta się najczęściej w celu złamania dotychczasowego stylu aranżacyjnego i zaproponowania swojemu wnętrzu jakiejś dodatkowej magii, jak również w celu zaoszczędzenia na zakupie nowych mebli. Jest to też ciekawy pomysł na danie upustu swojej kreatywności. Jak wszystkie meble, meble z palet można po prostu kupić w sklepie, ale cały ich urok płynie właśnie z faktu, iż przygotowywane są samodzielnie. Warto jest się podjąć tego wyzwania, ponieważ każda odpowiednio zmotywowana osoba na pewno da sobie radę. Nie potrzeba tutaj wale wielkich zdolności manualnych i wiedzy o stolarstwie. Najważniejszy jest zapał, dobre chęci oraz odrobina cierpliwości. Meble z palet można dopasować praktycznie do każdego wnętrza i nie tylko, ponieważ są one ciekawym pomysłem także w przypadku ogrodów.

Palety

Palety są z nami już od ponad pół wieku. Po raz pierwszy pojawiły się w Szwecji. Stały się standardem w transporcie, ponieważ znakomicie pasują do wszystkich rodzajów wózków widłowych. Dzisiaj coraz częściej wykorzystuje się palety z tworzyw sztucznych, które są lepsze dla środowiska i wytrzymalsze. Nadmiar palet zaczął trafiać do przemysłu meblarskiego.

meble z palet

Rozmiary

Typowe palety to tak zwane europalety, czyli palety w rozmiarze 1200*800*144 milimetry. Waga jednej takiej palety to około 25 kilogramów. Znaleźć można także palety trochę mniejsze o gabarytach 800*600*144 oraz palety kwadratowe 1200*1200*144. Z takich palet bardzo łatwo można wykonać na przykład stelaż do łóżka i sofy. W takim przypadku należy bardzo dokładnie wymierzyć materac czy miejsce, w którym stanie mebel i dopiero wtedy dobierać odpowiednie palety. Jeśli meble mają być trochę wyższe, można po prostu postawić jedną paletę na drugiej i dodatkowo wykorzystać powstałą przestrzeń nie przykrytą żadnymi materacami czy materiałem.

Zakup palet

Palety kupuje się albo w specjalnych punktach zajmujących się ich skupem i przez to też sprzedażą, albo w typowym miejscu, gdzie kupuje się też wszystko inne, czyli w Internecie. Warto zwłaszcza skorzystać z tej drugiej opcji, ponieważ daje ona możliwość sporych oszczędności.

Świeżo zakupione panele nie są oczywiście zbyt ładne. Konieczne jest ich wyczyszczenie i wysuszenie, po czym należy je dokładnie oheblować. Wygładza się je szlifierką oraz papierem ściernym. Przed dalszą pracą trzeba je też odpowiednio napuścić. Zazwyczaj wystarcza zwykła bejca, chociaż oczywiście można pokusić się także o farbę i ciekawsze wykończenia.

Zagruntowane i pomalowane palety, które oczywiście uprzednio zostały odpowiednio wyrównane, mogą już w takiej formie posłużyć do odpowiedniego przygotowania mebli. Na tym etapie pozostaje w zasadzie tylko zastosowanie swojej kreatywności do surowca i stworzenie mebla, który równocześnie będzie wyrazem swojej osobowości oraz istotnym dodatkiem do aranżacji.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.