Jak zapobiegać chorobom roślin?

Jak zapobiegać chorobom roślin?

Podlewanie, nawożenie i przycinanie ogrodu może sprawić, że będzie on wyglądał wspaniale. Choroby roślin nie są rzadkością i mogą utrudnić ogrodnictwo. Przyjrzyjmy się, jakie choroby roślin mogą zaszkodzić roślinom w przydomowym ogrodzie i jak je zwalczać.

Choroby roślin ozdobnych - jak je rozpoznać?

Choroby roślin mogą występować w wielu różnych formach, dlatego ważne jest, aby podczas uprawy i ochrony roślin zwracać uwagę na ich wygląd. Im szybciej rozpoznamy niepokojące objawy i będziemy mogli podjąć odpowiednie działania, tym większa szansa na uratowanie części uprawianych roślin.

Niektóre choroby, jak np. plamistość liści, można łatwo rozpoznać po objawach, którymi są plamy na igłach i liściach. Niektóre choroby, takie jak fitoftoroza, są trudniejsze do wykrycia, ponieważ atakują system korzeniowy zanim pojawią się zewnętrzne objawy, takie jak zamieranie końcówek liści.

Aby rozpoznać choroby roślin, należy zwrócić uwagę na objawy. Wszelkie zmiany w liściach, łodygach, zahamowanie rozwoju i wzrostu powinny skłonić nas do dokładniejszego zbadania rośliny. Ważne jest, aby rośliny wykazujące niepokojące objawy potraktować jak najszybciej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne rośliny. Wiosna to czas, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na rośliny, ponieważ warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób. Osłabione po zimie rośliny są też bardziej podatne na działanie chorobotwórczych mikroorganizmów.

Szara pleśń, plamistość liści i rdza liści to najczęstsze choroby atakujące rośliny ozdobne.

Szara pleśń jest powszechną chorobą roślin ozdobnych i iglaków, a także kwiatów, warzyw i owoców. Zainfekowane pąki kwiatowe gniją lub zamierają. Najczęściej występuje wiosną i jesienią. Na liściach mogą pojawić się wodniste, brązowe plamy. Liście pokryte są szarym nalotem. Choroba może spowodować częściowe lub całkowite zamieranie roślin. Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia tej choroby jest sadzenie roślin w większej odległości od siebie, aby umożliwić odpowiednią wentylację.

Sprawdź również: Mączniak, czyli roślinny koszmar - https://chorobyroslin.pl/szkodniki/maczniak-czyli-roslinny-koszmar/ikze_ypvj

Plamistość liści może zaatakować wiele roślin w ogrodzie przydomowym. Jak sama nazwa wskazuje, głównym objawem są plamy pojawiające się na igłach i liściach. Plamy mogą być koloru rdzawego, brązowego lub czarnego, a także mogą różnić się wielkością i kształtem. Plamy mogą być powodowane przez grzyby lub bakterie, ale zwykle głównym sprawcą są grzyby. Jeśli na igłach i liściach pojawią się plamy, należy je natychmiast usunąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Plamy na liściach nie zawsze są wynikiem ataku plamistości liści. Rdza liściowa również może być ich przyczyną. W tym przypadku plamy są rdzawe, czasem czerwonobrązowe, a pod nimi zbierają się zarodniki. Prowadzi to do ich obumierania. Chorobę tę może wywołać zbyt duża ilość wilgoci w powietrzu spowodowana warunkami atmosferycznymi. Może też wynikać ze zbyt częstego podlewania roślin. Szczególnie podatne mogą być berberysy, clematissy i głogi.

Mączniak rzekomy to choroba, która może wyrządzić znaczne szkody roślinom ogrodowym, zwłaszcza liściastym. Już wiosną na liściach, kwiatach i pędach może pojawić się biały, pudrowy nalot. Mączniak może obniżyć walory estetyczne roślin, spowodować ich znaczne osłabienie oraz wpłynąć na wysokość plonów.

Mączniak rzekomy może zaatakować również rośliny ogrodowe. Początkowo jest trudniejszy do rozpoznania i może sugerować błędy w uprawie. Choroba zwykle zaczyna się jako małe plamki czerwonego lub żółtego koloru na liściach. Z czasem plamy te stają się coraz większe. Choroba zaczyna się jako małe plamki czerwonego albo żółtego na liściach. Z czasem plamy te powiększają się i powstaje biały nalot. Zainfekowane części roślin zwijają się i zamierają, a następnie odpadają. Choroba ta może dotyczyć zarówno roślin ozdobnych, jak i warzyw oraz owoców. Jej pojawienie się jest zawsze oznaką problemów z owocowaniem lub plonowaniem.

Choroba rośliny

Jak zwalczać choroby roślin?

Czas zacząć myśleć o tym, jak zwalczać choroby roślin, które najczęściej atakują rośliny ogrodowe i uprawne. Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie im, gdyż zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W tym celu należy wiosną sprawdzić stan roślin i usunąć wszystkie chore pędy. Jeśli nie jest ich zbyt wiele i w poprzednim sezonie nie było problemów z chorobami roślin, można zastosować ekologiczne opryski, które ochronią rośliny.

Jeśli w poprzednim sezonie musieliśmy zwalczać choroby roślin, to można jeszcze zobaczyć niektóre ich skutki. Jeśli mamy problemy z fitoftorą (która atakuje rośliny wrzosów i różaneczników), jedynym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby jest spalenie całej rośliny. Na glebę, na której rosła roślina powinniśmy zastosować środki grzybobójcze, aby usunąć wszelkie pozostałości choroby. Środki te mogą być również stosowane do leczenia innych chorób wywoływanych przez grzyby, takich jak plamistość liści, rdza liści czy mączniak rzekomy.

Opryski najlepiej wykonywać wieczorem, gdy jest jasno i nie ma deszczu. Opryski najlepiej wykonywać wieczorem, gdy owady przestały pracować. Nie ma ryzyka, że pestycydy zaszkodzą pszczołom. Za pomocą opryskiwaczy o odpowiedniej pojemności można rozpylać fungicydy w odpowiednich proporcjach. Po wybraniu preparatu należy dokładnie przeczytać instrukcję, aby ustalić dawkę i rodzaj roślin, dla których jest przeznaczony.

Cześć!

Zaprojektuj z nami swój ogród, balkon a nawet kuchnię. Daj się oczarować magii roślin i ziół, które mogą zagościć na dobre w Twoim domu.